آزمون IELTS

آیلتس چیست؟

IELTS مخفف International English Language Testing System می باشد. یکی ازمعتبرترین آزمونهای زبان انگلیسی کهدر سطح دنیا برگزار می شود می باشد. مرجع برگزار کننده ی این آزمون در سطح دنیا دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا می باشند. در این آزمون ملاک آوردن نمره ی خاصی است مثلا نمره ی 5 نمره ای متوسط و از 6 به بالا خوب محسوب می شود. البته هر دانشگاه یا مرکزی نمره ی خاصی از این آزمون را مورد پذیرش قرار می دهد مثلا دانشگاه کمبریج ، آکسفورد یا هاروارد با نمره ی ایلتس حداقل 7 به فرد پذیرش می دهند.

آزمون آیلتس از ۴ بخش شنیدار، خواندن، نوشتن و مکالمه تشکیل شده‌است. کل آزمون دارای دو گونه آکادمیک و عمومی است که گونهٔ آکادمیک مشکل تر بوده و همین آزمون است که برای ورود به دانشگاه‌ها مورد نیاز می‌باشد.

IELTS یا International English Language Testing System یک امتحان زبان انگلیسی است و از اعتباری بین‌المللی برخوردار می‌باشد. این امتحان معیاری است جهت سنجش دانش زبان انگلیسی اشخاصی که می‌خواهند در کشورهای انگلیسی زبان درس بخوانند، کار کنند و یا به آن کشورها مهاجرت نمایند. امتحان IELTS با همکاری مشترک دانشگاه کمبریج، کنسولگری انگلستان و سازمان IDP استرالیا برگزار می‌شود. این امتحان از بالاترین و معتبرترین استانداردهای بین‌المللی جهت سنجش سطح زبان انگلیسی داوطلبان پیروی می‌کند و چهار توانائی Writing،Reading،Listening و Speaking را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. بسیاری از دانشگاهها در کشورهای مختلفی همچون کانادا، انگلستان، استرالیا، نیوزلند و آمریکا امتحان IELTS را به رسمیت می‌شناسند. همچنین جهت مهاجرت به کشورهای کانادا، استرالیا و نیوزلند، داشتن مدرک IELTS الزامی است. این امتحان در بیش از ۲۷۰ مرکز امتحانی واقع در ۱۱۰ کشور مختلف دنیا برگزار می‌گردد. شرکت کنندگان در امتحان IELTS به طیف وسیعی از سوالات بسیار ساده تا بسیار مشکل پاسخ می‌دهند. نمرهٔ هر بخش از امتحان بین صفر تا ۹ می‌باشد. نمرهٔ کلی امتحان با معدل گیری از نمره چهار بخش امتحان محاسبه می‌گردد. در کارنامه IELTS، علاوه بر نمره کلی، نمره هر بخش بطور جداگانه ذکر می‌شود.

هر دانشگاه برای پذیرش متقاضیان حداقل نمره‌ای را مشخص می‌کند و اکثر آنها حداقل نمره کلی ۶٫۵ را می‌خواهند بطوریکه نمره هر بخش هم از ۶ کمتر نباشد (البته این قاعده کلی است و هر دانشگاه شرایط خاص خود را دارد). به عنوان مثالی دیگر، برای اینکه حداکثر امتیاز زبان انگلیسی را جهت مهاجرت به کانادا کسب نمایید، باید در هر چهار قسمت امتحان IELTS حداقل نمره ۷ بگیرید.

در روز امتحان ابتدا به سوالات Listening سپس به سوالات Reading و بعد به سوالات Writing پاسخ خواهید داد. تاریخ و ساعت برگزاری قسمت Speaking در روز امتحان به شرکت کنندگان اعلام می‌شود و معمولاً امتحان Speaking از عصر روز امتحان شروع شده و بمدت ۵ روز ادامه می‌یابد. داوطلبانی که از شهرهای دیگر به تهران می‌آیند، برای امتحان Speaking در اولویت هستند و باید در هنگام ثبت نام، اسم خود را در لیستی جداگانه به ثبت برسانند. تمامی مراحل کتبی امتحان باید با مداد نوشته شود و داوطلبان اجازه استفاده از خودنویس یا خودکار را در هیچ مرحله‌ای از امتحان کتبی ندارند.

نتایج امتحان IELTS دو هفته پس از پایان یافتن آزمون Speaking اعلام خواهد شد و کارنامه فقط به شخص امتحان دهنده داده می‌شود و از طریق تلفن، فکس و یا email قابل در یافت نیست.

تا ۵ کارنامه برای دانشگاهها و موسسات مورد در خواست شما بصورت رایگان توسط دفاتر برگزار کننده امتحان ارسال می‌گردد، بشرطی که از تار یخ امتحان شما یکماه نگذشته باشد. اگر بیشتر از یکماه از تاریخ امتحانتان سپری شود و یا بیشتر از ۵ کارنامه بخواهید برایتان ارسال بشود، به ازای هر کارنامه باید مبلغی را بپردازید. اکثر دانشگاهها کارنامه IELTS را که بیشتر از دو سال از تاریخ آن گذشته باشد، قبول ندارند.

امتحان IELTS در دو نوع Academic و General Training برگزار می‌شود. امتحان Academic مخصوص کسانی است که می‌خواهند در یک دانشگاه انگلیسی زبان ادامه تحصیل دهند در حالیکه امتحان General Training مخصوص کسانی است که می‌خواهند به یک کشور انگلیسی زبان مانند کانادا، استرالیا و یا نیوزلند مهاجرت کنند.

همانطور که گفته شد، در امتحان IELTS، توانائیهای Writing،Reading،Listening و Speaking در چهار قسمت جداگانه سنجیده می‌شوند. در حالیکه قسمتهای Listening و Speaking برای داوطلبان Academic و General Training به روش کاملا مشابهی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، هر یک از این دو گروه سوالات جداگانه‌ای در قسمتهای Reading و Writing دریافت می‌کنند. مسولیت نوع امتحانی که می‌خواهید در آن شرکت نمائید بر عهده شماست و باید در هنگام ثبت نام، نوع امتحان مورد نظرتان را در فرم ثبت نام قید کنید.


ساختار آزمون آیلتس

بخش Listening

زمان: حدودا ۳۰ دقیقه

تعداد سوال: دفترچه‌ای حاوی چهل سوال در ۴ بخش

نوار امتحان Listening فقط یکبار پخش می‌شود.

قبل از پخش نوار فرصت دارید تا سوالها را مرور کنید.

پس از پایان یافتن هر بخش، فرصت دارید تا جوابهای خود را بازبینی نمایید.

پاسخها باید در دفترچه سوالات نوشته شود.

با پایان گرفتن نوار ده دقیقه فرصت دارید تا جوابها را از دفترچه سوالات به پاسخنامه منتقل نمایید.

دو بخش اول شامل موضوعاتی اجتماعی است و مکالمه بین دو یا چند نفر می‌باشد.

دو بخش دوم شامل موضوعاتی دانشگاهی است. یک مکالمه حداکثر چهار نفره و یک کنفرانس، تشکیل دهنده این بخشها هستند.

بخش General Training Reading

زمان: ۶۰ دقیقه برای ۴۰ سوال

دفترچه حاوی متون که جمعا ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه دارند به داوطلب داده می‌شود.

بر خلاف بخش Listening، زمان اضافه‌ای جهت انتقال جوابها از دفترچه سوالات به پاسخنامه به شما داده نمی‌شود.

متون بکار رفته در دفترچه سوالات از مجلات، جزوات، کتابها و روزنامه‌ها انتخاب شده‌اند و مخاطب آنها خواننده غیر متخصص است.

بخش اول در مورد امور روزمره اجتماعی است.

بخش دوم در مورد جزوات آموزشی واحتیاجات رفاهی است.

بخش سوم شامل یک متن بلند با موضوعی عمومی است.

مرجع زبان عمومی کارشناسی ارشد و دکتری وب سایت رسمی استاد تقی زاده

بخش Academic Reading

زمان: ۶۰ دقیقه برای ۴۰ سوال

دفترچه حاوی ۳ متن که جمعا ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه دارند به داوطلب داده می‌شود.

بر خلاف بخش Listening، زمان اضافه‌ای جهت انتقال جوابها از دفترچه سوالات به پاسخنامه به شما داده نمی‌شود.

متون بکار رفته در دفترچه سوالات از مجلات، جزوات، کتابها و روزنامه‌ها انتخاب شده‌اند و مخاطب آنها خواننده غیر متخصص است.

متون جنبه علمی دارند.

حداقل یکی از سه متن، نوشتاری استدلالی است.

در صورتی که متن حاوی لغات تخصصی و فنی باشد، واژه نامه‌ای کوتاه نیز همراه آن خواهد آمد.

www.armandanesh.com

بخش General Training Writing

زمان: ۶۰ دقیقه

برای دو موضوع باید انشاء بنویسید.

در موضوع اول (Task 1) باید نامه‌ای به شخصی فرضی بنویسد و در آن مساله یا مشکلی را شرح دهید. نامه شما باید حداقل ۱۵۰ کلمه داشته باشد. اگر نامه‌ای کمتر از ۱۵۰ کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است ۲۰ دقیقه از وقت را به موضوع اول اختصاص دهید.

درموضوع دوم (Task 2) باید نظر موافق یا مخالف خود را نسبت به یک مساله بیان کنید و باید حداقل ۲۵۰ کلمه در مورد آن بنویسید. اگر انشائی کمتر از ۲۵۰ کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است ۴۰ دقیقه از وقت را به موضوع دوم اختصاص دهید.

بخش Academic Writing

زمان: ۶۰ دقیقه

برای دو موضوع باید انشاء بنویسید.

در موضوع اول (Task 1) باید در مورد جدول یا نموداری که به شما داده شده‌است، توضیح دهید. انشاء شما باید حداقل ۱۵۰ کلمه داشته باشد. اگر انشائی کمتر از ۱۵۰ کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است ۲۰ دقیقه از وقت را به موضوع اول اختصاص دهید.

در موضوع دوم (Task 2) باید نظر موافق یا مخالف خود را نسبت به یک مساله بیان کنید و باید حداقل ۲۵۰ کلمه در مورد آن بنویسید. اگر انشائی کمتر از ۲۵۰ کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است ۴۰ دقیقه از وقت را به موضوع دوم اختصاص دهید.

بخش Speaking

بخش صحبت کردن که زمان ۱۱ تا ۱۴ دقیقه می‌باشد یک امتحان بصورت یک مصاحبه رو در رو می‌باشد و شامل سه بخش است.

بخش اول ۴ تا ۵ دقیقه بطول می‌انجامد و متقاضی باید به سوالات عمومی و شخصی در مورد محل زندگی، شغل، وضعیت خانوادگی و علایقتان جواب دهد.

در بخش دوم باید به مدت ۲ دقیقه در مورد موضوعی که به شما داده می‌شود صحبت کنید. قبل از آن یک دقیقه فرصت دارید تا در مورد موضوع فکر کنید و یادداشت بردارید. پس از پایان ۲ دقیقه، به یک یا دو سوال در مورد موضوع صحبتتان باید پاسخ دهید.

در بخش سوم به مدت ۴ تا ۵ دقیقه با مصاحبه کننده صحبت خواهید کرد. محور گفتگوی شما موضوعی است که در بخش دوم به آن پرداخته‌اید.

یکی از مهمترین عوامل کسب موفقیت و نمره خوب در امتحان IELTS، نحوه مطالعه برای چنین امتحانی است.


مراکز مجاز برگزاری آزمون IELTS در ایران درتاریخ 1393/10/23

قابل توجه داوطلبان گرامی در حال حاضر تنها مرکز مجاز برای برگزاری این آزمون در داخل کشور سازمان سنجش می باشد. مراکز مورد تایید این سازمان به قرار زیر می باشد :

آیلتس تهران:

پايگاه اطلاع رساني: http://www.ieltstehran.com
هزينه علي الحساب: 770 هزار تومان
نشاني: تهران، سعادت آباد، بلوار دريا، نرسيده به چهارراه مطهري، پلاک 163، طبقه سوم
شماره تماس: 88698827 و 88698828 (پيش شماره 021)

دانشگاه آزاد اسلامی:

پايگاه اطلاع رساني: http://ielts.iauset.com
هزينه علي الحساب: 770 هزار تومان
نشاني: تهران، خيابان حافظ، پايين تر از خيابان جمهوري، روبروي تالا بورس اوراق بهادار، ساختمان فرهيختگان، طبقه چهارم
شماره تماس: 66348856 و 66348862(پيش شماره 021)

موسسه آموزش عالي عصر دين و دانش:

پايگاه اطلاع رساني: http://www.ieltsadd.ir
هزينه علي الحساب: 770 هزار تومان
نشاني: تهران، خیابان ولی عصر ، ضلع شمالی پارک ساعی،کوچه ساعی یکم، بن بست دانش،موسسه آموزش عالی عصر دین و دانش
شماره تماس: 88644690 و 88644691(پيش شماره 021)

موسسه فرهنگي و هنري ايرسافام:

پايگاه اطلاع رساني: http://ielts.irsafam.com
هزينه علي الحساب: 770 هزار تومان
نشاني:تهران، خيابان انقلاب ، بين خيابان نجات اللهي و ميدان فردوسي ، جنب كوچه براتي ، پلاك 812 ، طبقه پنجم
شماره تماس: 66704373 و 66766847(10 خط) - (پيش شماره 021)

موسسه آموزشي فرزانگان خوارزمي:

هزينه علي الحساب: 770 هزار تومان
نشاني: تهران، خيابان ميرداماد غربي، ابتداي پل ميرداماد، شماره 309

www.armandanesh.com


انواع آزمونهای آیلتس

آزمون IELTS  به دو دسته ی آکادمیک و جنرال تقسیم می شوند.

آزمون آیلتس آکادمیک برای افرادی است که قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاههای خارج از کشور دارند همچنین پزشکان یا افرادی که قصد دارند مدرس زبان شوند.اما آیلتس جنرال برای افرادیست که قصد مهجرت یا زندگی در کشورهای انگلیسی زبان را دارند.

آکادمیک و جنرال در دو بخش گفتار و شنیدار "Speaking & Listening" کاملا شبیه به هم هستند و در دو بخش نوشتار و خواندن و درک مفاهیم "Reading & Writing" با هم متفاوت هستند. هر چند تعداد سوالات و مدت زمان هر دو آزمون کاملا یکسان میباشد.www.armandanesh.com

قاعدتا سطح آزمون جنرال پایین تر از آکادمیک می باشد.متون خواندن و نوشتن آزمون جنرال بسیار متنوع و جامع است و از روزنامه و رادیو و تلوزیون و اینترنت انتخاب میشود. ولی در آزمون آکادمیک ، این متون اختصاصا در زمینه های دانشگاهی و علمی است یعنی در عین حال که مشکل است ولی خیلی محدود تر است.


نمونه سوالات آزمون آیلتس

در اینجا نمونه سوالاتی از بخش درک مطلب و رایتینگ آزمون آیلتس برای شما ارئه می شود:

IELTS sample tests

Part 1

READING

 

IELTS Reading - Passage 1

The Impact of Wilderness Tourism

A

The market for tourism in remote areas is booming as never before. Countries all across the world are actively promoting their 'wilderness' regions - such as mountains, Arctic lands, deserts, small islands and wetlands - to high-spending tourists. The attraction of these areas is obvious: by definition, wilderness tourism requires little or no initial investment. But that does not mean that there is no cost. As the 1992 United Nations Conference on Environment and Development recognized, these regions are fragile (i.e. highly vulnerable to abnormal pressures) not just in terms of their ecology, but also in terms of the culture of their inhabitants. The three most significant types of fragile environment in these respects, and also in terms of the proportion of the Earth's surface they cover, are deserts, mountains and Arctic areas. An important characteristic is their marked seasonality, with harsh conditions prevailing for many months each year. Consequently, most human activities, including tourism, are limited to quite clearly defined parts of the year.
Tourists are drawn to these regions by their natural landscape beauty and the unique cultures of their indigenous people. And poor governments in these isolated areas have welcomed the new breed of 'adventure tourist', grateful for the hard currency they bring. For several years now, tourism has been the prime source of foreign exchange in Nepal and Bhutan. Tourism is also a key element in the economies of Arctic zones such as Lapland and Alaska and in desert areas such as Ayers Rock in Australia and Arizona's Monument Valley.

B
Once a location is established as a main tourist destination, the effects on the local community are profound. When hill-farmers, for example, can make more money in a few weeks working as porters for foreign trekkers than they can in a year working in their fields, it is not surprising that many of them give up their farm-work, which is thus left to other members of the family. In some hill-regions, this has led to a serious decline in farm output and a change in the local diet, because there is insufficient labour to maintain terraces and irrigation systems and tend to crops. The result has been that many people in these regions have turned to outside supplies of rice and other foods.
In Arctic and desert societies, year-round survival has traditionally depended on hunting animals and fish and collecting fruit over a relatively short season. However, as some inhabitants become involved in tourism, they no longer have time to collect wild food; this has led to increasing dependence on bought food and stores. Tourism is not always the culprit behind such changes. All kinds of wage labour, or government handouts, tend to undermine traditional survival systems. Whatever the cause, the dilemma is always the same: what happens if these new, external sources of income dry up?
The physical impact of visitors is another serious problem associated with the growth in adventure tourism. Much attention has focused on erosion along major trails, but perhaps more important are the deforestation and impacts on water supplies arising from the need to provide tourists with cooked food and hot showers. In both mountains and deserts, slow-growing trees are often the main sources of fuel and water supplies may be limited or vulnerable to degradation through heavy use.

C
Stories about the problems of tourism have become legion in the last few years. Yet it does not have to be a problem. Although tourism inevitably affects the region in which it takes place, the costs to these fragile environments and their local cultures can be minimized. Indeed, it can even be a vehicle for reinvigorating local cultures, as has happened with the Sherpas of Nepal's Khumbu Valley and in some Alpine villages. And a growing number of adventure tourism operators are trying to ensure that their activities benefit the local population and environment over the long term.
In the Swiss Alps, communities have decided that their future depends on integrating tourism more effectively with the local economy. Local concern about the rising number of second home developments in the Swiss Pays d'Enhaut resulted in limits being imposed on their growth. There has also been a renaissance in communal cheese production in the area, providing the locals with a reliable source of income that does not depend on outside visitors.
Many of the Arctic tourist destinations have been exploited by outside companies, who employ transient workers and repatriate most of the profits to their home base. But some Arctic communities are now operating tour businesses themselves, thereby ensuring that the benefits accrue locally. For instance, a native corporation in Alaska, employing local people, is running an air tour from Anchorage to Kotzebue, where tourists eat Arctic food, walk on the tundra and watch local musicians and dancers.
Native people in the desert regions of the American Southwest have followed similar strategies, encouraging tourists to visit their pueblos and reservations to purchase high-quality handicrafts and artwork. The Acoma and San Ildefonso pueblos have established highly profitable pottery businesses, while the Navajo and Hopi groups have been similarly successful with jewellery.
Too many people living in fragile environments have lost control over their economies, their culture and their environment when tourism has penetrated their homelands. Merely restricting tourism cannot be the solution to the imbalance, because people's desire to see new places will not just disappear. Instead, communities in fragile environments must achieve greater control over tourism ventures in their regions; in order to balance their needs and aspirations with the demands of tourism. A growing number of communities are demonstrating that, with firm communal decision-making, this is possible. The critical question now is whether this can become the norm, rather than the exception.

www.armandanesh.com


Paragraph heading

Questions 1-3

Reading Passage 1 has six paragraphs, A-C.

Choose the correct heading for each section from the list of headings below.

Write the correct number i-vi in boxes 1-3 on your answer sheet.

List of Headings

 

i The expansion of international tourism in recent years

ii How local communities can balance their own needs with the demands of wilderness tourism

iii Fragile regions and the reasons for the expansion of tourism there

iv Traditional methods of food-supply in fragile regions

v Some of the disruptive effects of wilderness tourism

vi The economic benefits of mass tourism

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Heading

section

 

 

A

 

B

 

C

 

 

 

 

 

 

 

 

www.armandanesh.com

Questions 4-9

Yes/ No/ Not Given


4 The low financial cost of setting up wilderness tourism makes it attractive to many countries.
5 Deserts, mountains and Arctic regions are examples of environments that are both ecologically and culturally fragile.
6 Wilderness tourism operates throughout the year in fragile areas.
7 The spread of tourism in certain hill-regions has resulted in a fall in the amount of food produced locally.
8 Traditional food-gathering in desert societies was distributed evenly over the year.
9 Government handouts do more damage than tourism does to traditional patterns of food-gathering.

 

Questions 10-13

Table/Chart completion

The positive ways in which some local communities have
responded to tourism

Activity

People/Location

Revived production of 10 ........................................
Operate 11 ........................................ businesses
Produce and sell 12 ........................................
Produce and sell 13 ........................................

Swiss Pays d'Enhaut

Arctic communities

Acoma and San Ildefonso

Navajo and Hopi Activity

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IELTS Reading - Passage 2

THE SCIENTIFIC METHOD

 

A . ‘Hypotheses,’ said Medawar in 1964, ‘are imaginative and inspirational in character’; they are ‘adventures of the mind’. He was arguing in favour of the position taken by Karl Popper in The Logic of Scientific Discovery (1972, 3rd edition) that the nature of scientific method is hypothetico-deductive and not, as is generally believed, inductive.

 

 

B. It is essential that you, as an intending researcher, understand the difference between these two interpretations of the research process so that you do not become discouraged or begin to suffer from a feeling of ‘cheating’ or not going about it the right way.

 

 

C.The myth of scientific method is that it is inductive: that the formulation of scientific theory starts with the basic, raw evidence of the senses - simple, unbiased, unprejudiced observation. Out of these sensory data - commonly referred to as ‘facts’ — generalisations will form. The myth is that from a disorderly array of factual information an orderly, relevant theory will somehow emerge. However, the starting point of induction is an impossible one.

 

 

D. There is no such thing as an unbiased observation. Every act of observation we make is a function of what we have seen or otherwise experienced in the past. All scientific work of an experimental or exploratory nature starts with some expectation about the outcome. This expectation is a hypothesis. Hypotheses provide the initiative and incentive for the inquiry and influence the method. It is in the light of an expectation that some observations are held to be relevant and some irrelevant, that one methodology is chosen and others discarded, that some experiments are conducted and others are not. Where is, your naive, pure and objective researcher now?

 

 

E.Hypotheses arise by guesswork, or by inspiration, but having been formulated they can and must be tested rigorously, using the appropriate methodology. If the predictions you make as a result of deducing certain consequences from your hypothesis are not shown to be correct then you discard or modify your hypothesis.

 

If the predictions turn out to be correct then your hypothesis has been supported and may be retained until such time as some further test shows it not to be correct. Once you have arrived at your hypothesis, which is a product of your imagination, you then proceed to a strictly logical and rigorous process, based upon deductive argument — hence the term ‘hypothetico-deductive’.

 

 

F.So don’t worry if you have some idea of what your results will tell you before you even begin to collect data; there are no scientists in existence who really wait until they have all the evidence in front of them before they try to work out what it might possibly mean. The closest we ever get to this situation is when something happens by accident; but even then the researcher has to formulate a hypothesis to be tested before being sure that, for example, a mould might prove to be a successful antidote to bacterial infection.

 

 

G.The myth of scientific method is not only that it is inductive (which we have seen is incorrect) but also that the hypothetico-deductive method proceeds in a step-by-step, inevitable fashion. The hypothetico-deductive method describes the logical approach to much research work, but it does not describe the psychological behaviour that brings it about. This is much more holistic — involving guesses, reworkings, corrections, blind alleys and above all inspiration, in the deductive as well as the hypothetic component -than is immediately apparent from reading the final thesis or published papers.
These have been, quite properly, organised into a more serial, logical order so that the worth of the output may be evaluated independently of the behavioural processes by which it was obtained. It is the difference, for example between the academic papers with which Crick and Watson demonstrated the structure of the DNA molecule and the fascinating book The Double Helix in which Watson (1968) described how they did it. From this point of view, ‘scientific method’ may more usefully be thought of as a way of writing up research rather than as a way of carrying it out.

 

 

Questions 29-30

has seven paragraphs A-G.

Choose the most suitable headings for paragraphs C-G from the list of headings below.

Write the appropriate numbers i-x in boxes 29-33 on your answer sheet.

List of Headings

i The Crick and Watson approach to research

ii Antidotes to bacterial infection

iii The testing of hypotheses

iv Explaining the inductive method

v Anticipating results before data is collected

vi How research is done and how it is reported

vii The role of hypotheses in scientific research

viii Deducing the consequences of hypotheses

ix Karl Popper’s claim that the scientific method is hypothetico-deductive

x The unbiased researcher

Example Paragraph A Answer: ix

 

29

Paragraph C

 

30

Paragraph D

 

31

Paragraph E

 

32

Paragraph F

 

33

Paragraph G

 

 

part 2

Writing

نمونه ای از موضوعات برای بخش نگارش آزمون آیلتس

Task 1:You have recently moved to new place. Write a letter to your friend and say.

- Why did you move?
- Compare your new house to the old one.
- Compare the neighborhood.

Task 1: write a letter to a bus company saying you have left something valuable on the bus and tell them what to do if they find it.

Task 1: you have recently moved to a new house. There has been damage after you have moved into the house. Write a letter to your landlord explaining what has happened and ask him what you can do.

Task 1: you have asked for accommodation to do a course in a country; your plan has changed and you would like to ask for new accommodation. Write the agency and explain your situation and ask for your new accommodation.

Task 1: write a letter to a company you worked for and say what you think about good or weak points of the company; say whether you think some changes should be made .

Task 1: write a letter to the sports center manager complaining about some problems you face when you go to his sports center.

Task 1: you have been going to a sport club.  Recently there are some problems With the club.  Write a letter to the club, mention the problems and make suggestions.

Task 1: a company has invited you for a job interview, but the train that you have taken was delayed. write a letter to the railway company and explain the situation. Write what they can do for you. (what you want them to do for you?)

www.armandanesh.com

Task 1: A friend has written you a letter and offered you help in your forth coming trip to a foreign Country. He has offered you to help you find suitable accommodation.

Task 1: you are invited for a job interview recently, but the train that you have taken delayed.write a letter to the railway company and

  1. a. Explain your journey
  2. b. Write what you want them to do

 

 

 

 

 


منابع آزمون آیلتس IELTS

برای موفقیت در آزمون آیلتس منابع زیر معرفی می گردند:

Cambridge Practice tests for IELTS  دوره ی هفت جلدی ،

speaking  دکتر حسن ایروانی ،

insights into IELTS

، Academic Writing Practice for IELTS ،

tactics for listening ,

IELTS Kaplan