زبان عمومی ارشد

توضیحات کلی درباره زبان عمومی کارشناسی ارشد سراسری

آزمون زبان کارشناسی ارشد دانشگاههای سراسری به دو بخش زبان عمومی و زبان تخصصی تقسیم بندی می شود.تعداد سوالات آزمون زبان کارشناسی ارشد (اکثر رشته های کارشناسی ارشد ) 30 سوال می باشد که از این تعداد 15 سوال مربوط به زبان عمومی کارشناسی ارشد  و 15 سوال تخصصی می باشد. مباحث مطرح شده در زبان عمومی کارشناسی ارشد در قالب لغت و گرامر می باشد ، که درچند سال اخیر سوالات گرامر زبان عمومی کارشناسی ارشد در قالب  Cloze Tests  کلوز تستو سوالات زبان تخصصی کارشناسی ارشد در قالب درک مطلبReading Comprehension   مطرح می شوند. البته نکته قابل تامل اینکه در متنهای درک مطلب آزمون زبان کارشناسی ارشد نمی توان 100% متنها را در مورد زبان تخصصی همان رشته یافت بطور مثال می توان در یکی از نمونه سوالات زبان ارشد سالهای قبل رشته مدیریت متنی را می توان  یافت که در مورد ماهواره است و هیچ ربطی به مدیریت ندارد یا در سالی دیگر متنی در مورد زیست شناسی! پس میتوان نتیجه گرفت عمده تمرکز دانشجو در آزمون زبان کارشناسی ارشد بایستی بر زبان عمومی کارشناسی ارشد باشد(دانش عمومی از زبان)، در کنار آن واژگان تخصصی رشته مربوطه خود را نیز از یاد نبرد.پيشنهاد ميشود براي شروع قبل از هر كاري براي موفقيت در آزمون كارشناسي ارشد در درس زبان جزوه گرامر اينجانب (جزوه گرامرتقي زاده)مطالعه شده و سپس در گام دوم به بسته آموزشی زبان کارشناسی ارشد انتشارات سنجش و دانش تالیف محمد حسن تقی زاده پرداخته شود.این مجموعه شامل کتابهای لغت ، کتاب درک مطلب شامل :(تستهای درک مطلب ، استراتژیهای 13 گانه پاسخگویی به سوالات درک مطلب، 13 مهارت پاسخگویی به سوالات درک مطلب می باشد) ، کتاب گرامر که شامل :(نکات گرامری بهمراه تستهای مربوطه) می باشد. همچنین برای تکمیل دانسته ها ، مرور و تسلط 100 درصدی بر مباحث گرامر و لغت ، کتاب راز زبان عمومی ارشد تالیف محمد حسن تقی زاده پیشنهاد می شود.


تحلیل سوالات زبان کارشناسی ارشد

آزمون زبان کارشناسی ارشد دانشگاههای سراسری به دو بخش زبان عمومی و زبان تخصصی تقسیم بندی می شود.تعداد سوالات آزمون زبان کارشناسی ارشد معمولا 30 سوال می باشد که از این تعداد 15 سوال عمومی و 15 سوال تخصصی می باشد. مباحث مطرح شده در زبان عمومی ارشد  شامل لغت و گرامر می باشد ، که در چند سال اخیر سوالات گرامر زبان عمومی کارشناسی ارشد  در قالب Cloze Tests و سوالات زبان تخصصی کارشناسی ارشد در قالب  Reading Comprehensionمطرح می شوند. بنابراين سوالات زبان در آزمون كارشناسي ارشد كه اولين بخش (30 سوال اول در اکثر رشته های کارشناسی ارشد) در دفترچه آزمون تمامي رشته ها مي باشد به ترتيب ذيل مي باشد :

1- لغت VOCABULARY
2- گرامر GRAMMAR كه البته در چند سال اخير سوالات اين بخش در قالب کلوز تست CLOZE TEST ارائه مي شود. يعني در قالب يك متن سوالات گرامر بصورت جاي خالي در جمله طراحي مي شوند.
3- درك مطلب READING COMPREHENSION    
 

راهكار آماده شدن براي پاسخگويي به سوالات زبان كارشناسي ارشد

 
بخش لغت زبان عمومی کارشناسی ارشد:

براي كسب آمادگي مطلوب جهت پاسخگويي به  بخش لغت زبان عمومی کارشناسی ارشد بايستي داوطلب داراي گنجينه اي از واژگان زبان عمومي باشد. در رابطه با آموزش لغت كتابهاي متعددي نگاشته شده اند اما بهترين كتاب براي شروع كتاب 504 واژه  و پس از آن كتاب لغات ضروري براي تافل essential words for TOEFL  مي باشد.البته ناگفته نماند کتاب 1100 واژه نیز باید بطور کامل مطالعه و فراگرفته شود اما بخاطر داشته باشیم که ترتیب و توالی کتابهای گفته شده رعایت شود.  از آنجاييكه اين كتابها بر مبناي آموزش دادن لغت به شكل پايه طراحي گرديده اند نه بر مبناي ازمون كنكور بنابر اين در طراحي كلي صورت گرفته از سوي" سنجش و دانش " "تالیف محمد حسن تقی زاده " اين سه كتاب در قالب يك پك بهمراه تستهاي مربوطه ارائه ميگردد.در اين  بسته ابتدا لغات مربوطه ذكر شده پس از آن جمله نمونه كه آن لغت در آن بكار رفته و در انتهاي هر درس تستهاي مبوط به آن درس آمده است. در انتهاي هربخش تستهاي خود آزمايي ذكر گرديده است. از آنجاييكه در چينش سوالات زبان تعداد 10 سوال به بخش لغت اختصاص يافته اين بخش داراي اهميت زيادي است. در بررسي هاي انجام شده و مقايسه سوالات زبان کارشناسی ارشد در سالهاي اخير به اين نتيجه مي توان دست يافت كه بعضا سوالات زبان  کارشناسی ارشد در سالهاي مختلف تكرار مي شوند. بنابر اين در انتهاي تمامي بخشهاي اين پك نمونه سوالات بخشهاي مختلف زبان اعم از لغت گرامر و درك مطلب رشته هاي مختلف آورده شده است.در انتها برای اینکه بطور کامل بر بخش لغت زبان عمومی کارشناسی ارشد تسلط حاصل شود خواندن و تسلط بر فصل اول کتاب راز زبان ارشد تالیف استاد تقی زاده که مشتمل بر تستهای لغت سنوات قبل است ضروری می نماید. همچنین جهت تسلط بیشتر کار برروی تستهای سایت www.armandanesh.com می تواند مفید باشد.

بخش گرامر زبان عمومی ارشد

بايد توجه داشته گرامر در حقيقت يادگيري قوانين زبان است بهمين دليل يادگيري آن به نسبت از بقيه بخشها راحتتر و شيرين تر مي باشد. اما متاسفانه ديد كلي داوطلبان نسبت به مقوله گرامر زبان عمومی کارشناسی ارشد ديد خوبي نيست چون متاسفانه در دوران تحصيلي اعم از دبيرستان و حتي دانشگاه گرامر را با شيوه اي بي رحمانه آموزش داده اند و همين باعث تاثير گذاري منفي بر روي داوطلبان بوده است.براي ياد گيري گرامر زبان عمومی کارشناسی  ارشد داوطلب بايستي در ابتدا ديد كلي نسبت به گرامر پيدا كند و بداند كه اساسا منظور از سوالات گرامر زبان عمومی کارشناسی  ارشد چيست. بعنوان مثال وقتي گفته مي شود "زمان حال استمراري" منظور چيست؟ وقتي گفته مي شود "فعل كمكي ناقص يا فعل مدال" منظور چيست؟ و پس از آن به شرح نكات پرداخت.تا فرد با زمان مجهول آشنايي نداشته باشد چگونه مي تواند نكات مربوط به صفات مفعولي را درك كند؟

در سالهاي قبل سوالات گرامر کارشناسی  ارشد تقليدي از تستهاي تافل بود كه در چند سال اخير اينگونه تستها جاي خود را به تستهاي متني داد ه اند كه با توجه به استفاده از تكنيك بافت متن كار را براي داوطلب راحتتر مي سازد.http://www.armandanesh.ir/product/book/1/%D8%B1%D8%A7%D8%B2-%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D8%AF/

بر همين اساس در کتاب گرامر زبان ارشد  ابتدا در چند صفحه محدود مباحث كلي گرامر به شيوه اي جديد و با نثري جديد نگاشته شده و سعي شده تا با آسان ترين جملات قواعد گرامري آموزش داده شوند. پس از آن قواعد گرامري بصورت نكات شماره گذاري شده ذكر مي گردند و بلافاصله پس از توضيح نكته، تست مربوطه نيز ذكر مي گردد. در انتهاي هر بخش تمريني در نظر گرفته شده تا فرد با توجه به مطالب يادگرفته شده به خود آزمايي بپردازد. در انتها نمونه سوالات گرامر رشته هاي مختلف نيز بهمراه پاسخ تشريحي در نظر گرفته شده است. از آنجاییکه تستهای گرامر زبان عمومی کارشناسی ارشد بصورت کلوز تست مطرح می شوند بنابراین دانستن صرف مطالب و نکات گرامری کافی نیست و بایستی بر روی این نوع تستهای خاص گرامر نیز کار کرد بهمین منظور فصل دوم کتاب راز زبان ارشد به این مهم اختصاص داده شده است و چنانچه داوطلب قصد تسلط 100 درصدی بر مطالب گرامری آموخته شده را داشته باشد بایستی بطور کامل بر فصل دوم کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد که گنجینه ی پر باری از تستهای گرامر زبان عمومی کارشناسی ارشد است، تسلط داشته باشد.

بخش درك مطلب زبان کارشناسی ارشد

 مهمترين و امتياز آورترين بخش آزمون زبان كارشناسي ارشد بخش درك مطلب مي باشد. با دانستن اين مطلب كه 50 % سوالات آزمون زبان کارشناسی ارشد در مورد درك مطلب مي باشند درك اهميت اين موضوع ساد ه تر خواهد بود. بر خلاف آنچه كه مورد تصور اكثر داوطلبان كارشناسي ارشد است براي پاسخ دادن به سوالات درك مطلب فقط دانستن زبان تخصصي شرط لازم و كافي نيست. ممكن است داوطلب لغات تخصصي رشته مورد تحصيل خود را بخوبي بداند اما اگر بر تكنيكهاي پاسخگويي به درك مطلب آشنايي نداشته باشد براحتي نمي تواند از عهده اين سوالات بر آيد. سوالات زبان کارشناسی ارشد در اين بخش بدين ترتيب مطرح مي شود كه چند متن كوتاه در آزمون ذكر گرديده و در مورد هر متن سوالاتي مطرح مي شود.سوالات مطرح شده در اين بخش در يك كليشه خاصي طراحي مي گردد كه در ذيل به برخي از اين كليشه ها اشاره مي گردد :

الف) اولين نوع سوال درك مطلب سوال "ايده اصلي متن" يا main idea  مي باشد. يعني از داوطلب خواسته مي شود تا بين گزينه ها گزينه اي را انتخاب كنند كه نشان دهنده منظور كلي نويسنده از متن است

ب) سوال بعدي در متن "اطلاعات خاص" يا specific information  است.يعني تست از داوطلب مي خواهد كه با توجه متن داوطلب آن گزينه اي را انتخاب كند كه در متن با يستي به دنبال آن باشد.

ج) نوع ديگر سوال درك مطلب "ارجاع" يا reference  است كه از داوطلب مي خواهد كه مرجع يك اسم را در جمله مشخص كند كه مشهور ترين نوع اين سوالات بخش ضمير است كه مثلا فلان ضمير در متن به كدام اسم بر ميگردد.

د) سوال ديگري كه در بخش درك مطلب ذكر خواهد گرديد "مترادف" يا synonym  مي باشد بدين ترتيب كه زبر يك لغت در متن خط كشيده شده و طراح سوال مترادف لغت را از بين 4 گزينه كه معمولا دو تاي آنها خيلي به هم شبيه هستند از داوطلب مي خواهد. و انواع دیگری از سوالات که در این مجال فرصت پرداختن کامل به آنها نیست.

در خصوص پاسخگويي به اين بخش در آزمون زبان کارشناسی ارشد لازم است تا داوطلب علاوه بر دانستن واژگان تخصصي مربوطه ، به تكنيكهاي پاسخگويي به اين نوع سوالات نيز آگاهي داشته باشد و اين مهم بدون تمرين كه همانا انجام تستهاي درك مطلب زياد مي باشد به دست نخواهد آمد.با تحليل سوالات زبان كارشناسي ارشد رشته هاي مختلف مي توان به اين نتيجه رسيد كه طراح سوال يك رشته خاص لزوما نبايستي تمام متنها را مرتبط با آن رشته خاص طراحي كند و ممكن است در متنهاي خود از رشته هاي ديگر نيز مطالبي را ذكر كند بطور مثال می توان در یکی از نمونه سوالات سالهای قبل رشته مدیریت متنی را یافت که در مورد ماهواره است و هیچ ربطی به مدیریت ندارد یا در سالی دیگر متنی در مورد زیست شناسی. پس به اين نتيجه مهم دست خواهيم يافت كه در اين آزمون بيشتر جنبه عمومي درك از متون مطرح است تا درك لغت تخصصي يك رشته خاص. بر همين اساس در بسته زبان ارشد  "سنجش و دانش" تالیف استاد تقی زاده در ابتدا تكنيكهاي پاسخ گويي به انواع مختلفي از سوالات درك مطلب آموزش داده مي شود و سپس نمونه هاي مختلفي از سوالات درك مطلب در زمينه هاي مختلف علمي مطرح خواهد شد. در انتها نيز سوالات سالهاي گذشته مطرح شده در رشته هاي مختلف بهمراه پاسخهاي تشريحي آنها ذكر گرديده است.

در انتها یادمان باشد که رمز موفقیت در زبان کارشناسی ارشد تکرار، تکرار و تست است.

با آرزوی موفقیت


منابع آزمون زبان عمومی کارشناسی ارشد

برای موفقیت در آزمون زبان عمومی کارشناسی ارشد منابع ذیل معرفی می گردند:

 1. راز زبان عمومی کارشناسی ارشد تالیف استاد تقی زاده
 2. بسته ی زبان کارشناسی ارشد سنجش و دانش تالیف استاد تقی زاده
 3. تستهای لغت ، گرامر و درک مطلب ویژه ی آزمون کارشناسی ارشد موجود در بخش دانلود همین سایت

 


نحوۀ مطالعۀ زبان کارشناسی ارشد

چگونه برای زبان عمومی کارشناسی ارشد بخوانیم؟ نحوه مطالعه برای زبان عمومی ارشد چگونه باید باشد؟ روش صحیح مطالعه برای زبان ارشد چیست؟ نحوه خواندن درس زبان عمومی و زبان تخصصی برای کنکور ارشد چگونه است؟چگونه برای زبان عمومی ارشد آماده شویم؟ اینها تماما سوالاتی است که در مورد زبان کارشناسی ارشد ذهن داوطلبان را معطوف بخود ساخته است. از آنجاییکه انجا هر کاری روش خاص بخود را می طلبد نحوه خواندن زبان برای آزمون ارشد نیز از این قضیه مستثنی نیست. برای کسب مطلوب ترین نتیجه در آزمون زبان کارشناسی ارشد ابتدا باید ساختار  آزمون زبان کارشناسی ارشد را شناسایی نمود و بعد از آن منابع صحیح  مورد استفاده قرار گیرند. در اینجا راهکارهایی را برای نحوه  مطالعه زبان برای آزمون ارشد خدمت دوستان ارائه می شود.  برای شروع مطالعه ی زبان کارشناسی ارشد پیشنهاد می شود از فصل اول کتاب راز زبان ارشد استارت زده شود. ابتدا بر روی فلش کارتهای لغت موجود در ابتدای هر درس از کتاب راز زبان کارشناسی ارشد  تسلط  کامل  حاصل شود. بدین منظور روش ضبط کردن صدا روشی بسیار مفید خواهد بود .بدین ترتیب که داوطلب کارشناسی ارشد  ابتدا چند بار لغات هر درس از کتاب راز زبان کارشناسی ارشد را مطالعه نموده سپس هر لغت را با صدای بلند تلفظ کرده و صدای خود را روی موبایل یا ریکردر خود ضبط می نماید و از آن به بعد دائم به آن صدا گوش می دهد آنقدر اینکار صورت می گیرد تا معانی آن لغات ملکه ی ذهن وی شود. در مرحله ی دوم پس از تسلط بر لغت هر درس بایستی تستهای هر درس کار شوند. پیشنهاد من اینست که ابتدا ترجمه ی تستها را ببینید بعد صورت تست را بخوانید دور اول باید فصل اول به این روش خوانده شود بنابراین بدنبال حل تست یا تست زدن لغت نباشید در حقیقت دور اول خواندن تست است. در دورهای بعدی باید همین تستهایی که خوانده اید را بزنید.

بعد از اتمام فصل اول کتاب راز زبان ارشد به فصل دوم یعنی گرامر می رسید . ابتدا راز نامه ی هر درس از کتاب راز زبان کارشناسی ارشد را بخوانید بعد سعی کنید جواب صحیح را پیدا نمایید اگر در حل تستها ایراد داشتید خیلی نگران نباشید چون مرحله ی بعد را که انجام دادید دیگر در این بخش مشکلی حس نخواهید نمود.سعی کنید نکات گرامر را که در بخش راز نامه ها ذکر شده آنقدر خوب بخوانید تا تسلط 100 درصدی حاصل شود.بهترین روش برای فراگیری گرامر زبان عمومی کارشناسی ارشد این است که بعد از اینکه نکته را مطالعه کردید کتاب را بسته و آن را برای خود بازگو کنید گویی می خواهید این نکته را برای خودتان تدریس نمایید.تاکید می کنم با صدای بلند این کار صورت گیرد چون تاثیر بسیار زیادی در یادگیری دارد.

بعد از اتمام فصل 1 و 2  یعنی لغت کارشناسی ارشد و گرامر کارشناسی ارشد حتما ضمائم مربوط به این فصل ها از کتاب راز زبان کارشناسی ارشد نیز مطالعه شوند.

پس از کتاب راز زبان ارشد نوبت به بسته ی زبان ارشد سنجش و دانش می رسد. ابتدا از کتاب گرامر بسته ی زبان کارشناسی ارشد  استارت بزنید . دقیقا بترتیبی که گفته شد باید گرامر را بخوانید . در ابتدای کتاب گرامر فصل اول شمای کلی از گرامر داده شده که برای یادگیری گرامر زبان کارشناسی ارشد و دکتری بسیار مهم است. لطفا ابتدا آنرا بدقت بخوانید و مسلط شوید. درفصل دوم  کتاب گرامر زبان کارشناسی ارشد  ریز تر به مباحث گرامی پرداخته شده است. نکته ها را بخوانید بلافاصله بعد از هر نکته تستی آمده که آن را باید تحلیل کنید. دقیقا بترتیبی که گفته شد باید گرامر را بخوانید با صدای بلند.( به اصطلاح از استراتژی بز اخفش !! استفاده نمایید. )

در بخش بعد بایستی کتاب لغت زبان کارشناسی ارشد این بسته مطالعه شود. که قبلا راجع به تسلط بر بخش لغت سخن گفتیم.

درانتها کتاب درک مطلب بسته ی زبان ارشد سنجش را مطاله نمایید. در این کتاب راز و رمزها و تکنیکهای پاسخگویی به سوالات درک مطلب عنوان شده که داوطلب آزمون زبان کارشناسی ارشد ابتدا باید  انواع سوالات مطرح شده در بخش درک مطلب را شناسایی کند و سپس اقدام به پیدا نمودن جواب در متن نماید. که در این کتاب علاوه بر آموزش تکنینکهای درک مطلب تستهای متنوعی از انواع مختلف و متون مختلف ذکر گردیده است.

در پایان برای تسلط بیشتر بر مباحث کار شده تستهای موجود در بخش دانلود همین سایت اعم ازلغت،گرامر و درک مطلب ویژه ی آزمون کارشناسی ارشد توصیه می گردد.

 با آرزوی موفقیت


تحلیل سوالات زبان عمومی کارشناسی ارشد جمعه صبح 17 بهمن 93 و میزان مطابقت آنها با کلاس و کتاب های استاد تقی زاده

 تحلیل سوالات زبان عمومی کارشناسی ارشد رشته معماری(وسایر گروههای امتحانی جمعه صبح 17/11/1393) و میزان تطابق با کلاس و کتاب

استاد تقی زاده

 

بخش اول

سوالات مربوط به بخش لغت

سوال 1-

 1. confirm

 

مرجع 1 : ---جزوه ی اول ارائه شده در کلاس  لغت استاد تقی زاده (درس  21 ، لغت چهارم)

مرجع 2 :---کتاب راز زبان ارشد صفحه ی 165 لغت شماره ی 11 /  کتاب راز زبان ارشد  صفحه ی 167 تست شماره ی 3  گزینه ی 3

(این لغت در جزوه ی اول درس لغت جلسه ی دوم درس 21 لغت چهارم کار شد. همچنین این لغت در صفحه ی 165 کتاب راز زبان ارشد لغت شماره ی 11 نیز ذکر شده و در تست شماره ی  3 بعنوان اسم این فعل ذکر گردیده است)

http://www.armandanesh.ir/product/book/1/%D8%B1%D8%A7%D8%B2-%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D8%AF/

 

2)abet

؟؟؟

 

3)jeopardize

 

مرجع 1 : ---جزوه ی اول ارائه شده در کلاس  لغت استاد تقی زاده (درس 40 ،  لغت هفتم)

مرجع 2 : ---کتاب راز زبان کارشناسی ارشد صفحه ی 193 لغت شماره ی 9 / کتاب راززبان کارشناسی ارشد  صفحه ی 195 تست شماره 3 گزینه 1

 

(این لغت در جزوه ی اول درس لغت جلسه ی سوم از درس 40 بعنوان لغت هفتم این درس کار شد. همچنین این لغت در صفحه ی 193 کتاب راز زبان ارشد در لغت شماره 9 بعنوان اسم این فعل ذکر گردیده و در تست شماره ی 3 بعنوان اولین گزینه بکار رفته است.)

 

4)impede

مرجع 1 : ---جزوه ی  لغت ارائه شده در کارگاه 1100واژه استاد تقی زاده (درس 28 ،  لغت دهم)

مرجع 2 : ---کتاب راز زبان کارشناسی ارشد صفحه ی 105 لغت شماره ی 13 / کتاب راززبان کارشناسی ارشد  صفحه ی 107 تست شماره 4 گزینه 1 / کتاب راز زبان ارشد صفحه ی 129 لغت شماره ی 5 / کتاب راز زبان ارشد صفحه ی 131 تست شماره ی 2 گزینه ی 1

 

(این لغت در جزوه ی کارگاه 1100 در درس 28 بعنوان دهمین لغت کار شد. همچنین این لغت در صفحه 105 کتاب راز زبان ارشد بعنوان لغت شماره 13 و در صفحه 107 در تست شماره ی 4 بعنوان اولین گزینه همچنین در صفحه ی 129 از کتاب راز زبان ارشد بعنوان لغت شماره 5 و در صفحه ی 131 در تست شماره ی 2 بعنوان اولین گزینه ذکر گردیده است.)

توضیح : ما سه گزینه را می دانستیم و فقط گزینه ی 2 را نمی دانستیم.  جالب اینجاست که هیچ کدام از سه گزینه ای که معنی آنها را می دانستیم به معنای جمله مطابقت نداشت بنابراین گزینه ی 2 گزینه ی صحیح ما بود.

 

سوال 2-

1)opulence

 

مرجع: ---جزوه ی لغت ارائه شده در کارگاه 1100 واژه استاد تقی زاده (درس 21 ، لغت سوم)

 

(این لغت در جزوه ی کارگاه 1100 در درس 21 بعنوان لغت سوم مورد بحث واقع شد.)

 

2)activism

 

مرجع: ---کتاب راز زبان کارشناسی ارشد صفحه ی 19 تست شماره 6 / کتاب راز زبان ارشد صفحه ی 123 تست شماره 5 / کتاب راز زبان ارشد صفحه ی 213  جدول پسوندهای فعل ساز  / کتاب راز زبان ارشد صفحه ی 215 بخش پیشوندهای کاربردی

 

(این لغت بسیار آشنا در جای جای کتاب راز بعناوین مختلف ذکر گردیده است. مثلا در صفحه ی 19 کتاب راز زبان ارشد در تست شماره 6 ، در صفحه ی 123 تست شماره 5 ، در جدول پسوندهای فعل ساز صفحه ی 213 ، در صفحه ی 215 در بخش پیشوندهای کاربردی به ریشه ی آن پیشوند منفی ساز اضافه شده است و مواردی دیگر در صفحات متعدد دیگر.)

 

3) propensity

 

مرجع: --جزوه ی لغت ارائه شده در کارگاه لغت 1100 واژه استاد تقی زاده(درس 33 ، لغت شانزدهم)

 

(این لغت در درس 33 جزوه ی کارگاه 1100 بعنوان لغت شانزدهم مورد بحث واقع شد)

 

4) elitism

 

مرجع 1 : ---تکنیک ارائه شده جهت ریشه یابی لغات در کلاس لغت استاد تقی زاده

مرجع 2 : ---کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد صفحه ی 205

 

(این لغت به معنی نخبه گرایی است. با استفاده از تکنیک word formation  که در کلاس لغت کار شد همچنین در ضمائم فصل اول کتاب راز زبان ارشد صفحه ی  205 می توان به معنای حدودی این لغت دست یافت. پیشوند e-  که خاطر مبارک هست به چه معنی بود؟ ریشه ی lit  چطور؟! که elect  از آن گرفته میشد!)

 

سوال 3-

1)craven

 

مرجع 1 : ---تکنیک ارائه شده جهت ریشه یابی لغات در کلاس لغت استاد تقی زاده

مرجع 2 : ---کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد صفحه ی 205

 

(این لغت از ریشه ی crush  است و در حقیقت صفت . به معنی شکست خورده)

 

2)sturdy

 

مرجع: ---کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد تالیف استاد تقی زاده صفحه ی 189 ، لغت شماره 3 / کتاب  راز زبان عمومی کارشناسی ارشد صفحه ی 191 ، تست شماره 1 ، لغت سوم

 

(این لغت در صفحه ی 189 کتاب راز زبان ارشد بعنوان لغت سوم و همچنین در صفحه ی 191 در تست شماره ی 1 بعنوان لغت سوم ذکر گردیده است.)

 

3)immense

 

مرجع 1 : ---جزوه ی دوم ارائه شده در کلاس  لغت استاد تقی زاده (درس  6 ، لغت دهم)

مرجع 2 :---کتاب راز زبان ارشد صفحه ی 101 لغت شماره ی 40 /  کتاب راز زبان ارشد  صفحه ی 103 تست شماره ی 10  گزینه ی 4

 

(این لغت در جزوه ی دوم لغت کلاس در جلسه ی چهارم در درس ششم بعنوان دهمین لغت مورد بحث قرار گرفت.همچنین این لغت در صفحه ی 101 کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد بعنوان لغت شماره ی 40 ذکر گردیده و در تست شماره ی 10 صفحه ی 103 بعنوان چهارمین گزینه آمده است.)

 

4)obese

 

مرجع: ---جزوه ی ارائه شده در کارگاه لغت 1100 واژه استاد تقی زاده (درس 29  ، لغت دوم)

 

(این لغت در کارگاه 1100 در درس 29 بعنوان دومین لغت مورد بررسی قرار گرفت.)

 

سوال 4-

1)initiate

 

مرجع 1 : ---جزوه ی دوم ارائه شده در کلاس  لغت استاد تقی زاده (درس  20 ، لغت چهارم)

مرجع 2 :---کتاب راز زبان ارشد صفحه ی 141 لغت شماره ی 25 /  کتاب راز زبان ارشد  صفحه ی 173 لغت شماره 28 / کتاب راز زبان ارشد  صفحه 185 لغت شماره 32 / کتاب راز زبان ارشد صفحه 187 تست شماره ی 8  گزینه ی 4 / کتاب راز زبان ارشد  صفحه 175 تست شماره 8 گزینه 1

 

(این لغت در جزوه ی دوم لغت کلاس در جلسه پنجم در درس 20 بعنوان چهارمین لغت کار شد. همچنین در صفحه ی 141 کتاب راز زبان ارشد بعنوان لغت شماره 25 و در صفحه ی 173 بعنوان لغت شماره 28 و در صفحه ی 185 بعنوان لغت شماره 32 و در تست شماره 8 صفحه ی 187 بعنوان گزینه ی چهارم و در صفحه ی 175 در تست شماره ی 8 بعنوان اولین گزینه ذکر شده است.)

 

2)emancipate

 

مرجع 1 : ---تکنیک ارائه شده جهت ریشه یابی لغات در کلاس لغت استاد تقی زاده

مرجع 2 : ---کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد صفحه ی 205

 

(دوباره در این لغت بایستی به پیشوند e-  توجه کنیم و ریشه ی mancipate . چه جالب! معنی این لغت می شود از قید رهانیدن. لطفا به صفحه ی 205  کتاب راز زبان ارشد مراجعه نمایید.)

 

3)efface

 

مرجع 1 : ---تکنیک ارائه شده جهت ریشه یابی لغات در کلاس لغت استاد تقی زاده

مرجع 2 : ---کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد صفحه ی 205

 

(دوباره قصه، قصه ی پیشوند e-  است. خب ریشه هم که face  است.! معنی این لغت زدودن و پاک کردن است. اگر توضیحات پسوندهاو پیشوندها و ریشه ها سرتاسر کلاس لغت همچنین انتهای فصل اول کتاب راز زبان ارشد از صفحه ی 205 به بعد را مطالعه کرده باشید دقیق متوجه منظور من خواهید شد.)

 

4)reject

 

مرجع 1 : ---جزوه ی اول ارائه شده در کلاس  لغت استاد تقی زاده (درس  22 ، لغت پنجم)

مرجع 2 :---کتاب راز زبان ارشد صفحه ی 189 لغت شماره ی 16 / کتاب راز زبان ارشد صفحه 191 تست شماره ی 4  گزینه ی 4

 

(این لغت در جزوه ی اول لغت جلسه دوم درس 22 بعنوان پنجمین لغت کار شد. همچنین این لغت در کتاب راز زبان ارشد در صفحه ی 189 بعنوان لغت شماره 16 و در صفحه ی 191 در تست شماره 4 بعنوان چهارمین گزینه ذکر گردیده است.)

 

سوال 5-

1)ritual

؟؟؟

 

2)subtleties

 

مرجع 1 : ---جزوه ی  گرامر تستهای موضوعی

 

(این لغت را بشکل دیگری در یکی از تستهای گرامر از جزوه گرامر کلاسی دیده بودیم. لغتی بود تحت عنوان subtly  اگر خاطرتون باشه.)

 

3)fashion

این لغت بسیار آشنا نیاز به توضیح ندارد

 

4)preface

 

مرجع 1 : ---تکنیک ارائه شده جهت ریشه یابی لغات در کلاس لغت استاد تقی زاده

مرجع 2 : ---کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد صفحه ی 205

 

(این لغت اظهر من الشمس است. در آغاز  اکثر کتابها می نویسند: مقدمه.!! کما اینکه اگر طبق توضیحات ریشه یابی که در کلاس ذکر کردیم پیش بروید به پیشوند pre-   و ریشه ی face  بر می خورید.)

 

سوال 6-

1)extemporaneous

 

مرجع 1 : ---تکنیک ارائه شده جهت ریشه یابی لغات در کلاس لغت استاد تقی زاده

مرجع 2 : ---کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد صفحه ی 205

 

(بیایید طبق تکنیک فراگرفته شده این لغت را  به اجزای آن تقسیم کنیم : ex- , tempora , -ous  )

 

2)divisive

 

مرجع 1 : ---تکنیک ارائه شده جهت ریشه یابی لغات در کلاس لغت استاد تقی زاده

مرجع 2 : ---کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد صفحه ی 205

 

(همانطوریکه در کلاس عرض کردیم این لغت از ریشه ی divide  به معنی جدا کردن می آید این لغت صفت است و به معنی تفرقه انداز می باشد.)

 

3)extravagant

 

مرجع :---کتاب راز زبان ارشد صفحه ی 93 لغت شماره ی 39 / کتاب راز زبان ارشد صفحه 95 تست شماره ی 10  گزینه ی 3

 

)این لغت در صفحه ی 93 کتاب راز زبان عمومی کارشناسی  ارشد بعنوان لغت شماره ی 39 همچنین در صفحه ی 95 در تست شماره ی 10 بعنوان سومین گزینه ذکر گردیده است.(

 

4)passionate

مرجع :---کتاب راز زبان عمومی ارشد صفحه ی 211  ، بخش پسوندهای صفت ساز مثال پنجم

 

( این لغت در صفحه ی 211 کتاب راز زبان عمومی کارشناسی  ارشد در بخش  پسوندهای صفت ساز بعنوان پنجمین مثال ذکر گردیده است.)

 

سوال 7-

1)confront

 

مرجع 1 : ---جزوه ی ارائه شده در کلاس  لغت  کارگاه 1100 واژه استاد تقی زاده (درس  37 ، لغت اول)

مرجع 2 :---کتاب راز زبان ارشد صفحه ی 9  لغت شماره ی 10 / کتاب راز زبان عمومی ارشد صفحه 11 تست شماره ی 3  گزینه ی 2

 

 

(این لغت در کارگاه 1100 در درس 37 بعنوان اولین لغت درس کار شد. همچنین در صفحه ی 9 کتاب راز زبان عمومی ارشد بعنوان لغت شماره ی 10 و در صفحه ی 11 کتاب راز زبان عمومی  ارشد در تست شماره ی 3 گزینه دوم نیز آورده شده است.)

 

2)extinguish

 

مرجع:---کتاب راز زبان ارشد صفحه ی 85  لغت شماره ی 8 / کتاب راز زبان عمومی ارشد صفحه 87 تست شماره ی 3  گزینه ی 4

 

(این لغت در صفحه ی 85 کتاب راز زبان عمومی کارشناسی  ارشد بعنوان لغت شماره 8 و در صفحه ی 87 در تست شماره 3 بعنوان گزینه ی چهارم بکار رفته است.)

 

3)exclude

 

مرجع:---کتاب راز زبان عمومی کارشناسی  ارشد صفحه ی 177  لغت شماره ی 8 / کتاب راز زبان عمومی کارشناسی  ارشد صفحه 179 تست شماره ی 2  گزینه ی 4 / کتا ب راز زبان ارشد صفحه 205  

 

(این لغت در صفحه ی 177 کتاب راز زبان عمومی کارشناسی  ارشد  بعنوان لغت شماره 8 همچنین درصفحه ی 179 در تست شماره 2 بعنوان چهارمین گزینه ذکر گردیده است.همچنین در صفحه 205 در بخش پرکاربردترین پسوندها و پیشوندها و ریشه ها بعنوان مثال پیشوند ex   ذکر شده است.)

 

4)glean

 

مرجع:--- جزوه ی ارائه شده در کلاس  لغت  کارگاه 1100 واژه استاد تقی زاده (درس  33 ، لغت هشتم)

(این لغت در کارگاه 1100 در درس 33 بعنوان هشتمین لغت مورد بحث قرار گرفت.)

 

سوال 8-

1)emerge

 

مرجع 1 : ---جزوه ی اول ارائه شده در کلاس  لغت استاد تقی زاده (درس  20 ، لغت اول)

مرجع 2 :---کتاب راز زبان عمومی کارشناسی  ارشد صفحه ی 13 لغت شماره ی 16 /  کتاب راز زبان عمومی کارشناسی  ارشد  صفحه ی 16 تست شماره 4 گزینه 4 / کتاب راز زبان عمومی کارشناسی  ارشد  صفحه 29  لغت شماره 26 / کتاب راز زبان عمومی کارشناسی  ارشد صفحه 31 تست شماره ی 7  گزینه ی 3 / کتاب راز زبان عمومی کارشناسی  ارشد  صفحه 69  لغت شماره 1 / کتاب راز زبان عمومی کارشناسی  ارشد صفحه 71 تست شماره ی 1  گزینه ی 1

 

(این لغت در جزوه لغت اول جلسه ی دوم کلاس درس 20 بعنوان اولین لغت مورد بحث واقع شد. همچنین این لغت در صفحه ی 13 کتاب راز زبان کارشناسی ارشد بعنوان لغت شماره 16 همچنین در صفحه ی 16 در تست شماره ی 4 بعنوان چهارمین گزینه ذکر شده است. همچنین این لغت در صفحه ی 29 بعنوان لغت شماره 26 و در صفحه ی 31 در تست شماره 7 بعنوان سومین گزینه آورده شده است. همچنین این لغت در صفحه ی 69 کتاب راز زبان عمومی کارشناسی  ارشد بعنوان لغت شماره  1 و در صفحه ی 71 در تست شماره 1 بعنوان اولین گزینه انتخاب شده است.)

 

2)predict

مرجع 1 : ---جزوه ی اول ارائه شده در کلاس  لغت استاد تقی زاده (درس  4 ، لغت 11)

مرجع 2 :---کتاب راز زبان عمومی کارشناسی  ارشد صفحه ی 143  در تست شماره ی 2 /  کتاب راز زبان عمومی کارشناسی  ارشد  صفحه ی 145 لغت شماره 6 / کتاب راز زبان عمومی کارشناسی  ارشد  صفحه 147 تست شماره 2 گزینه 3

 

(این لغت در جلسه اول کلاس لغت از جزوه ی اول درس 4 که در آن درس یازدهمین لغت می باشد آورده شده است.همچنین این لغت در کتاب راز صفحه ی 143 در صورت تست شماره 2 ،در صفحه ی 145 بعنوان لغت شماره 6   ، در صفحه ی 147 در تست شماره 2 بعنوان گزینه 3 آورده شده است، )

 

3)alleviate

 

مرجع 1 : ---جزوه ی ارائه شده در کلاس  لغت  کارگاه 1100 واژه استاد تقی زاده (درس  32 ، لغت دوم)

مرجع 2 :---کتاب راز زبان عمومی کارشناسی  ارشد صفحه ی 133  لغت شماره ی 23 / کتاب راز زبان عمومی کارشناسی  ارشد صفحه 135 تست شماره ی 6  گزینه ی 3/ کتاب راز زبان عمومی کارشناسی  ارشد صفحه ی 161  لغت شماره ی 28/ کتاب راز زبان عمومی کارشناسی  ارشد صفحه 163 تست شماره ی 7  گزینه ی 4

 

(این لغت در کتاب راز زبان عمومی کارشناسی  ارشد  صفحه ی 133 بعنوان لغت شماره 23 و در صفحه 135 در تست شماره 6 بعنوان گزینه سوم آورده شده است. همچنین در صفحه 161 بعنوان لغت شماره 28 و در صفحه 163 در تست شماره 7 بعنوان گزینه چهارم آورده شده است.همچنین از این لغت در کارگاه 1100 در درس 32 بعنوان دومین لغت از این درس یاد شد.)

 

4)precede

 

مرجع 1 : ---جزوه ی اول ارائه شده در کلاس  لغت استاد تقی زاده (درس  34 ، لغت دوم)

مرجع 2 :---کتاب راز زبان عمومی کارشناسی  ارشد صفحه ی 77  لغت شماره ی 5 / کتاب راز زبان عمومی کارشناسی  ارشد صفحه 79 تست شماره ی 2  گزینه ی 1/ کتاب راز زبان عمومی کارشناسی  ارشد صفحه ی 93  لغت شماره ی 3/ کتاب راز زبان عمومی کارشناسی  ارشد صفحه 95 تست شماره ی 1  گزینه ی 3 / کتاب راز زبان عمومی کارشناسی  ارشد صفحه ی 141  لغت شماره ی 27/ کتاب راز زبان عمومی کارشناسی  ارشد صفحه 143 تست شماره ی 7  گزینه ی 3

 

(این لغت در کلاس لغت جزوه ی اول جلسه ی سوم درس 34 بعنوان دومین لغت آن درس کارشد. همچنین این لغت در کتاب راز زبان کارشناسی ارشد در صفحه ی 77 لغت شماره 5، صفحه ی 79 تست شماره 2 گزینه اول ، در صفحه ی 93 لغت شماره 3 ، صفحه ی 95 تست شماره 1 گزینه 3 ،در صفحه ی 141 لغت شماره 27 ، در صفحه 143 تست شماره ی 7 گزینه ی سوم  ذکر گردیده است.)

 

سوال 9-

1)limb

؟؟؟

2)toe

لغت بسیار پیش پا افتاده ی دوران دبیرستان است

3)finger

لغت بسیار پیش پا افتاده ی دوران دبیرستان است

4)feet

لغت بسیار پیش پا افتاده ی دوران دبیرستان است

 

سوال 10-

1)diminish

 

مرجع 1 : ---جزوه ی اول ارائه شده در کلاس  لغت استاد تقی زاده (درس  32 ، لغت سوم)

مرجع 2 :---کتاب راز زبان عمومی ارشد صفحه ی 49  لغت شماره ی 17 / کتاب راز زبان  عمومی ارشد صفحه 51 تست شماره ی 5  گزینه ی 3/ کتاب راز زبان عمومی ارشد صفحه ی 65  لغت شماره ی 35/ کتاب راز زبان عمومی ارشد صفحه 67 تست شماره ی 9  گزینه ی 3 / کتاب راز زبان عمومی ارشد صفحه ی 73  لغت شماره ی 27/ کتاب راز زبان عمومی  ارشد صفحه 75 تست شماره ی 7  گزینه ی 3 / کتاب راز زبان عمومی ارشد صفحه 173 تست شماره ی 29  گزینه ی 3 // کتاب راز زبان عمومی ارشد صفحه 175 تست شماره ی 8  گزینه ی 2

 

 

 

(این لغت در جلسه سوم لغت از جزوه ی اول لغت کلاسی درس 32 بعنوان سومین لغت آن درس کار شد. همچنین در کتاب راز زبان ارشد صفحه ی 49 لغت شماره 17، صفحه ی 51 تست شماره 5 گزینه 3 ، در صفحه 65 لغت شماره 35 ، تست صفحه ی 67 تست شماره 9 گزینه 3 ، صفحه ی 73 لغت شماره 27 ، صفحه ی 75 تست شماره 7 گزینه ی 3 ، صفحه ی 173 تست شماره ی 29 ، صفحه ی 175 تست شماره 8 گزینه ی 2  این لغت آورده شده است.)

 

2)recede

 

مرجع 1 : ---جزوه ی اول ارائه شده در کلاس  لغت استاد تقی زاده (درس  38 ، لغت نهم)

مرجع 2 :---کتاب راز زبان ارشد صفحه ی 193  لغت شماره ی 27 / کتاب راز زبان ارشد صفحه 195 تست شماره ی 7  گزینه ی 3

 

(این لغت در کلاس لغت جلسه ی سوم درس 38 بعنوان نهمین لغت این درس کار شد. همچنین این لغت در کتاب را ززبان عمومی کارشناسی  ارشد صفحه ی 193 لغت شماره ی 27  ، صفحه ی 195 تست شماره ی 7 گزینه سوم  بیان شده است.)

 

3)falter

 

مرجع: ---جزوه ی ارائه شده در کلاس  لغت  کارگاه 1100 واژه استاد تقی زاده (درس  27 ، لغت نهم)

 

(این لغت در کارگاه لغت 1100 در درس 27 بعنوان نهمین لغت مورد بررسی قرار گرفت.)

 

4)perish

 

مرجع 1 : ---جزوه ی اول ارائه شده در کلاس  لغت استاد تقی زاده (درس  20 ، لغت هشتم)

 

این لغت در کلاس لغت جزوه ی اول جلسه دوم درس  20 بعنوان هشتمین لغت مورد بررسی قرار گرفت.

 

 

اما بخش دوم

سوالات مربوط به گرامر

سوال 11-

کاربرد  منفی ساز  not در جمله. که در کلاس گرامر بتفصیل به آن پرداخته شد. در کتاب راز زبان کارشناسی ارشد در صفحه ی 273 در بخش راز 3 بهمین موضوع پرداخته است.

سوال 12-

حذف ضمیرموصول یادتان هست. اگرخاطرتان باشد چندین بار در مورد این قاعده در کلاس بحث شد. که چنانچه ضمیر موصول و فعل to be  کمکی در جمله ای باهم بیایند می توان آنها را حذف نمود. در کتاب راز زبان عمومی کارشناسی  ارشد صفحه ی 223 راز شماره 5 همچنین در همان صفحه راز شماره ی 7. که سوال امسال دقیقا همان موردی ست که در راز شماره 7 صفحه ی 223 کتاب راز زبان عمومی کارشناسی  ارشد به آن اشاره می کند.

سوال 13-

تفاوت کاربردی although , however  که در صفحه ی 8 کتاب راز زبان عمومی ارشد در توضیحات تست شماره 9 بوضوح توضیح داده شده است.

سوال 14-

؟؟؟

سوال15-

قاعده مجهول که در جلسه ی  اول کلاس گرامر به آن پرداخته شد.

 

توجه : علائم ؟؟؟ بدین معنی ست که این مباحث در کلاس مورد بحث قرار نگرفته است.

نتیجه »

با توجه به تحلیل فوق الذکر بخش اعظمی (حدود 90 درصد) از زبان عمومی مطرح شده در آزمون کارشناسی ارشد 1393  یا در کلاس زبان عمومی کارشناسی ارشد  بصورت مستقیم مورد بحث قرار گرفته و یا در کتاب راز زبان عمومی کارشناسی  ارشد موجود بودند.

 

به امید موفقیت روزافزونhttp://www.armandanesh.ir/product/book/1/%D8%B1%D8%A7%D8%B2-%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D8%AF/


آیا می توان درس زبان کنکور کارشناسی ارشد را 100 درصد زد؟

اینکه می شود زبان کارشناسی ارشد را 100 درصد زد یا نه به چند عامل بستگی دارد . عوامل موفقیت در درس زبان کنکور کارشناسی ارشد بقرار ذیل می باشند :

الف) داشتن ذهنیت مناسب نسبت به این درس 

ب) شناسایی ساختار درس زبان کارشناسی ارشد

ج) شناسایی منابع مناسب برای موفقیت در زبان کارشناسی ارشد

د)  داشتن پشتکار 

ه) داشتن روش مطالعه ی صحیح.

 

الف) ذهنیت مناسب نسبت به زبان کارشناسی ارشد

شاید عمده ترین عامل عدم موفقیت داوطلبان در این درس نداشتن ذهنیت درست از این درس است. همانطور که بسیار شنیده ایم اکثر داوطلبان براین باورند که زبان کارشناسی ارشد سخت است فرار است زود از یاد می رود با اینکه زیاد خوانده ام اما نمی توانم تست بزنم و از این قبیل داستانها!!!....شاید ذکر یک نکته بد نباشد و این نکته را بنده حقیر محمد حسن تقی زاده بعنوان مدرس درس زبان نمی گویم بلکه روانشناسان زبان می گویند و آن اینکه یادگیری زبان بیشتر از آنکه استعداد باشد تمرین و ممارست است. برای این منظور مثال افراد کم توان ذهنی را عنوان می کنند و در نهایت حیواناتی همچون طوطی و مرغ مینا و ...بنابراین باید از همینجا این ذهنیت را در مرود زبان عمومی کارشناسی ارشد درست کرد که موفقیت در این درس فقط با تمرین و ممارست درست بدست خواهد آمد.

ب)  شناسایی ساختار زبان کارشناسی ارشد

برای اینکه فردی بتواند به هدف مورد نظر خود برسد بایستی در ابتدا دید درستی از آن هدف داشته باشد برای این منظور بایستی رسیدن به آن هدف را برای خود مدل سازی کند. برای مدل سازی اولین ابزار دانستن ساختار آن مدل است.  بمنظور موفقیت در درس زبان کارشناسی ارشد دانستن ساختار آن امری ضروری و محتوم است. بهترین راهکاری که می توان برای این امر به آن اشاره کرد مراجعه به تستهای سنوات قبل برای شناسایی ساختار آزمون زبان کارشناسی ارشد است.http://www.armandanesh.ir/product/book/1/%D8%B1%D8%A7%D8%B2-%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D8%AF/

ج) شناسایی منابع درست برای آزمون زبان کارشناسی ارشد

از آنجاییکه شناسایی منابع درست کاری بس دشواراست مراجعه به آراء افراد خبره در این زمینه می تواند کارساز باشد. تا حد امکان توصیه بنده بعنوان فردی که چندین سال در این زمینه تجربه اندوخته ام این است که با هم رده های خود در این زمینه مشورت نگیرید و از افرادی خبره در این زمینه مانند اساتید مجرب زبان که در این حوزه کار کرده اند بهره گیرید.منابع صحیح : متاسفانه یا خوشبختانه در درسی بنام درس زبان منبع موجود کم نیست. حال آنکه این عامل هم موجب خسران است و هم امتیاز. طبیعتا تعدد منابع در درس زبان کارشناسی ارشد باعث ایجاد  سردرگمی خواهد شد. بهترین کار این است که با توجه به سوالات سنوات قبل و استفاده از تجربیات افراد مطلع و دارای تجربه ی تخصصی به این مهم دست یابید.

د) داشتن پشتکار

قطعا برای موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد علی الخصوص درس زبان کارشناسی  ارشد داشتن پشتکار یکی از فاکتورهای اصلی است. اساسا پشتکار با هدف هم نشین است. یعنی کسی که برای  هدفی دارد برای رسیدن به آن پشتکار نیز بخرج می دهد. پشتکار یعنی  هدفی را در ذهن داشته باشی و دائم برای رسیدن به آن تلاش نمایید. وقتی هدف فرد کسب نمره 100 در درس زبان کارشناسی ارشد باشد دائم به آن فکر می کند و برای رسیدن به آن تلاش می نماید. به این می گویند پشتکار. دانستن این مطلب نیز خالی از لطف نیست که اگر تصور شما این باشد که هیچ کس نمی تواند زبان کارشناسی ارشد را 100 درصد بزنید بنابراین قطعا شماهم نمی توانید به این مهم دست یابید اما اگر با خود گفتید که من باید زبان کارشناسی ارشد را 100 بزنم قطعا به مقصود خواهید رسید.

ه) داشتن روش صحیح مطالعه برای زبان کارشناسی ارشد

برای اگاهی از نحوه مطالعه صحیح برای زبان کارشناسی ارشد لطفا به مطالب قبلی در همین صفحه در مورد نحوه مطالعه صحیح برای آزمون زبان کارشناسی ارشد مراجعه نمایید


چرا راز زبان کارشناسی ارشد ؟

چرا باید راز زبان عمومی کارشناسی ارشد را خواند ؟ چرا باید بر راز زبان عمومی ارشد مسلط بود؟ چرا برای آزمون زبان کارشناسی ارشد باید حتما راز زبان کارشناسی ارشد را کامل خواند ؟ چرا داوطلبان موفق در آزمون کارشناسی ارشد همه بر مطالعه ی دقیق کتاب راز زبان عمومی ارشد تاکید دارند؟ 

در ابتدا باید از جامعیت این کتاب گفت بطوریکه کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد قابل استفاده برای تمامی داوطلبان آزمون ورودی  کارشناسی ارشد و دکتری سراسری میباشد.تا جاییکه می توان به جرات آن را جزومعدود جامعترین منابع درس زبان عمومی کارشناسی ارشد دانست. دیدگاه اصلی مولف برای نگارش این کتاب برآوردن نیاز داوطلبان آزمون زبان کارشناسی ارشد و زبان دکتری جهت دسترسی به تستهای استاندارد درس زبان در این مقاطع از یک سو و آشنا نمودن و هدایت آنها بسمت و سوی درست در درس زبان می باشد.متاسفانه یکی از معضلاتی که داوطلبان در درس زبان کارشناسی ارشد با آن دست به گریبان هستند آشنا نبودن به فرمت آزمون زبان کارشناسی ارشد می باشد. ورای از این ویژگیها ، خصوصیت دیگری نیز در کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد مستتر است و آن رضایتمندی رتبه های برتر کنکور از مباحث و شیوه ی نگارش و تدوین مطالب مندرج در آن می باشد.


منابع آموزش زبان کارشناسی ارشد ( دروس تخصصی)

منابع اختصاصی برای آزمون کارشناسی ارشد رشته آموزش زبان انگلیسی

منابع اصلی و بسیار مهم  با رنگ آبی مشخص شده اند:

Testing:


Linguistics:

Teach yourself linguistics (Jean Aitchison).

Methodology:

 
برای کسب نتیجه بهتر پیشنهاد می شود در کنار منابع فوق بسته ی آموزش زبان ارشد سنجش و دانش و سه کتاب زبانشناسی و روش تدریس و آزمون سازی پوران پژوهش مطالعه شوند. 

منابع کنکور کارشناسی ارشد رشتۀ آموزش زبان ( دروس عمومی)

منابع عمومی برای آزمون کارشناسی ارشد رشته آموزش زبان انگلیسی:

VOCABULARY:

راز زبان ارشد

504 واژه

اسنشیال وردز فور تافل

1100 واژه

VOCABULARY FOR HIGH SCHOOL STUDENTS

VOCABULARY FOR COLLEGE BOUND STUDENTS

GRE VOCABULARY

تستهای لغت سنوات قبل کنکور آموزش زبان

 

GRAMMAR:

راز زبان ارشد

گرامر دایجست

گرامر آرکو

گرامر فلش

بخش گرامر تافل کیت

رفرنس مادرن انگلیش

تستهای گرامر سنوات قبل رشته ی آموزش زبان

 

READING COMPREHENSION:

کتاب درک مطلب  زبان ارشد سنجش و دانش تالیف تقی زاده

ریدینگ فلش

ریدینگ آرکو

بخش درک مطلب کتاب تافل کیت

یونیورسال گرامر چامسکی

همچنین مطالعه و تسلط بر کتاب جی آر ای  GRE کاپلان یا بارنز توصیه می شود.و بطور اخص تستهای سنوات قبل رشته آموزش زبان باید در دستور کار قرار گیرند.


زبان کنکور کارشناسی ارشد پزشکی

با سلام. همانطور که مطلع هستید یکی از دروسی که در آزمون کارشناسی ارشد زیر گروههای پزشکی بسیار مورد توجه است درس زبان است. اهمیت این درس بر کسی پوشیده نیست. شاید این سوال پیش بیاید که چرا درس زبان در آزمون گروه پزشکی بدین شدت و حدت از اهمیت خاص برخوردار است. جواب آن بسیار ساده است.: چون کنکور کارشناسی ارشد رقابت است و نمره ی فرد نسبت به نمره دیگران سنجیده میشود(دقت بفرمایید "نمره ی" فرد نه "درصد" فرد) و از آنجا که اکثر داوطلبان در این درس دچار ضعف بسیار شدید هستند این درس دارای مزیت رقابتی میشود و به همین دلیل بسیار ساده از اهمیت فوق العاده ای برخوردار میشود. برای پاسخگویی به سوالات زبان در کنکور کارشناسی ارشد زیر گروه پزشکی باید ابتدا ساختار این آزمون را شناخت. این آزمون در دو بخش لغت و درک مطلب برگزار میشود  www.armandanesh.com شاید در مرحله ی اول اینطور بنظر بیاید که این آزمون فاقد سوالات گرامر است اما باید از جهت دیگر این مساله را ببرسی نمود. درست است که این آزمون فاقد سوالات مستقیم گرامر است اما دانستن گرامر تا حدی به فهمیدن صورت سوالات لغت و بخصوص فهمیدن متون و پاسخگویی به سوالات درک مطلب بسیار کارساز خواهد بود.بنابراین مسلط بودن به مهارت لغت ، درک مطلب و تا حدی گرامر برای موفقیت در این آزمون الزامیست.www.armandanesh.comمساله ی بعدی که در مورد موفقت در آزمون زبان کارشناسی ارشد پزشکی مطرح می شود بحث منابع است که برای موفقیت در درس زبان آزمون کارشناسی ارشد پزشکی چه منابعی را مطالعه نماییم.با توجه به تجربیات گذشته و آنالیز سوالات زبان ارشد پزشکی بهترین منابع شامل کتاب لغت 504 واژه بعنوان کتابی که باید از آن شروع کرد می توان نام برد. البته بعد از اتمام این کتاب در انتها 125 واژه دشوار هم هست که بعد از 504 واژه باید بر آنها مسلط شد. بعد ازاین کتاب می توان از کتاب لغت essential words for TOEFL  نام برد. بعد از این دو ، فصل اول کتاب راز زبان ارشد تالیف محمد حسن تقی زاده را باید کامل مسلط بود. چنانچه داوطلبی بخواهد موفقیت خود را در آزمون در بخش لغت تضمین کند بایستی حتما کتاب 1100 لغت را نیز مسلط شود تا با خیالی راحت از عهده ی درس زبان ارشد پزشکی  برآِمد.در بخش دوم که همان درک مطلب است ابتدا بایستی انواع سوالات درک مطلب را شناخت. فارغ از اینکه سوالات در مورد چه رشته ی علمی مطرح میشوند و صد البته قبل از آن بایستی ماهیچه های چشم را در مقابل متون انگلیسی تقویت نمود. برای شروع بحث درک مطلب ابتدا بهتر است از کتاب steps to understanding  شروع نمود(البته این کتاب برای افرادی است که سطح ضعیفی دارند) بعد، از کتاب درک مطلب ارشد سنجش و دانش تالیف محمد حسن تقی زاده 13 مهارت پاسخگویی به سوالات درک مطلب را فرا گرفت. در انتها لازم به ذکر است برای کسب درصد بسیار خوب در درس زبان کارشناسی ارشد پزشکی مطالعه و تسلط بر تستهای 10 سال گذشته ی وزارت بهداشت  الزامی می باشد.


تحلیل سوالات زبان کنکور کارشناسی ارشد

زبان عمومی کارشناسی ارشد

زبان عمومی کارشناسی ارشد معماری اردیبهشت  1395

زبان عمومی کارشناسی ارشد جمعه صبح

در این بخش هر لغتی را که در آزمون ارشد ذکر شده با مرجعی که توسط استاد تقی زاده نگارش شده و یا تدریس شده است را مورد تحلیل قرار می دهیم. نتیجه جالب است. 100 درصد لغاتی که در کنکور، ذکر شده است در این مراجع ذکر شده اند.

 

1- That ------- car has none of the features, like power windows and steering, that make modern cars so great.

 1. antiquated

مرجع1: کتاب لغات ضروری برای تافل، درس 19، تدریس شده به روش LTP در کلاس زبان عمومی ارشد استاد تقی زاده.

مرجع2: کتاب 1100لغت، تدریس شده به روش LTP در کلاس زبان عمومی ارشد استاد تقی زاده.

 

 1. superficial

مرجع1: کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد؛ فصل اول، صفحه‏ ی 197 که مربوط به تست شماره ‏ی 9 از صفحه‏ ی 199 می‏باشد.

مرجع2: کتاب لغات ضروری برای تافل، درس10، تدریس شده به روش LTP در کلاس زبان عمومی ارشد استاد تقی زاده.

مرجع3: کتاب 1100لغت، تدریس شده به روش LTP در کلاس زبان عمومی ارشد استاد تقی زاده.

 1. aesthetic

مرجع: متن تست 4 صفحه‏ی 241 کتاب 1100لغت، تالیف استاد تقی زاده

 1. hazardous

مرجع1: کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد؛ فصل اول، صفحه‏ ی 221 که مربوط به تست شماره‏ ی 2 از صفحه‏ ی 223 می‏باشد.

مرجع2: کتاب لغات ضروری برای تافل،درس 10، تدریس شده به روش LTP در کلاس زبان عمومی ارشد استاد تقی زاده.

2- With several agencies regulating the reports, it was difficult for the accused to argue against its --------.

 1. infamy
 2. relevance

مرجع: کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد؛ فصل اول، صفحه‏ ی 1  که مربوط به تست شماره‏ ی 3 از صفحه‏ ی 3 می‏باشد.

 1. veracity
 2. anticipation

مرجع: کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد؛ فصل اول، صفحه ‏ی 65  که مربوط به تست شماره‏ ی 5 از صفحه‏ ی 67 می‏باشد؛ همچنین در صفحه‏ ی 53 از این کتاب کلمه‏ ی هم‏ریشه‏ ی آن، anticipate آمده است.

ریشه: anticipate

مرجع1 ریشه: کتاب لغات ضروری برای تافل، درس3، تدریس شده به روش LTP در کلاس زبان عمومی ارشد استاد تقی زاده.

مرجع2 ریشه: کتاب 504لغت ضروری، درس21، تدریس شده به روش LTP در کلاس زبان عمومی ارشد استاد تقی زاده.

3- Since Jack did not want a speeding ticket, he tried to ---------- the police officer by giving her a compliment.

 1. convict

مرجع: کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد؛ فصل اول، صفحه‏ ی 133  که مربوط به تست شماره‏ ی 9 از صفحه‏ ی 135 می‏باشد، صفحه‏ ی 197  که مربوط به تست شماره‏ ی 4 از صفحه‏ ی 199 می‏باشد ؛ همچنین در صفحات 61 و 73 و 101 و 213  از این کتاب کلمه‏ ی هم‏ریشه‏ ی آن، conviction و در متن تست شماره‏ ی 1 در صفحه‏ ی 159 از این کتاب کلمه‏ ی هم‏ریشه‏ ی آن، convicted آمده است.

 1. appease
 2. reinforce

مرجع: کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد؛ فصل اول، صفحه‏ ی 209  که مربوط به تست شماره‏ ی 4 از صفحه‏ ی 211 می‏باشد، صفحه ‏ی 213  که مربوط به تست شماره‏ ی 10 از صفحه‏ ی 215 می‏باشد.

 1. escape

مرجع: کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد؛ فصل اول، در متن تست شماره‏ ی 4 در صفحه‏ ی 139 از این کتاب کلمه‏ ی هم‏ریشه‏ ی آن، escaped آمده است.

4- Trudy studied harder, but there was only --------- improvement in her grades, so she agreed to get a tutor.

 1. marginal

مرجع: کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد؛ فصل اول، صفحه‏ ی 13  که مربوط به تست شماره‏ ی 7 از صفحه‏ ی 15 می‏باشد، صفحه‏ ی 117  که مربوط به تست شماره‏ی 10 از صفحه‏ ی 119 می‏باشد، صفحه‏ ی 125  که مربوط به تست شماره‏ ی 10 از صفحه‏ ی 127 می‏باشد ؛ همچنین در صفحه‏ ی 61  از این کتاب کلمه‏ ی هم‏ریشه‏ ی آن، marginalize آمده است.

 1. commonplace

مرجع: کتاب لغات ضروری برای تافل، درس6، تدریس شده به روش LTP در کلاس زبان عمومی ارشد استاد تقی زاده.

 

 1. monotonous

مرجع1: کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد؛ فصل اول، صفحه‏ ی 133  که مربوط به تست شماره‏ ی 4 از صفحه‏ ی 135 می‏باشد، متن تست شماره‏ ی 4 از صفحه‏ ی 187؛ همچنین در صفحه ‏ی 241  از این کتاب، جدول پیشوندهای کاربردی، کلمه‏ ی هم‏ریشه‏ ی آن، monotone آمده است.

مرجع2: گزینه‏ های تست1 درسهای 1-10 کتاب لغات ضروری برای تافل تالیف استاد تقی زاده

 1. unbearable

مرجع: کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد؛ فصل اول، صفحه‏ ی 189  که مربوط به تست شماره‏ ی 1 از صفحه‏ ی 191 می‏باشد.

ریشه: bear

مرجع ریشه: درس 5 کتاب لغات ضروری برای تافل، تدریس شده به روش LTP در کلاس زبان عمومی ارشد استاد تقی زاده.

5-  Living apes _chimpanzees, gorillas, orangutans, gibbons and siamangs_ and humans share a constellation of ----- that set them apart from other primates.

 1. demands

مرجع1: کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد؛ فصل اول، متن تست 8 از صفحه‏ ی 155؛فصل دوم، متن کلوزتست صفحه ‏ی 372، تست 14 از متن کلوزتست صفحه ‏ی 400.

مرجع 2: درس 12 کتاب لغات ضروری برای تافل، تدریس شده به روش LTP در کلاس زبان عمومی ارشد استاد تقی زاده.

 1. certainties

ریشه: certain

مرجع ریشه: کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد؛ فصل اول، متن تست 4 از صفحه‏ ی 51، متن تست 1 از صفحه‏ ی 219. همچنین در صفحه‏ ی 145  از این کتاب کلمه‏ ای از این ‏ریشه‏ ، ascertain ؛ در متن تست 1 صفحه‏ی 211 از همین کتاب کلمه‎‏ی دیگری از این ریشه، certainly ،آمده است. فصل دوم، متن کلوزتست صفحه‏ ی 323، متن کلوزتست صفحه‏ ی 329، متن کلوزتست صفحه‏ ی 339، متن کلوزتست صفحه‏ ی 362.

 1. disciplines

مرجع: کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد؛ فصل دوم، صفحه‏ ی 402  ، کلمه‏ ی هم‏ریشه ‏ی آن، disciplined آمده است.

 1. traits

مرجع: کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد؛ فصل اول، صفحه‏ ی 69  که مربوط به تست شماره‏ ی 4 از صفحه ‏ی 71 می‏باشد، صفحه‏ ی 73  که مربوط به تست شماره‏ ی 4 از صفحه‏ ی 75 می‏باشد، صفحه‏ ی 149  که مربوط به تست شماره‏ ی 6 از صفحه ‏ی 151 می‏باشد، متن تست 5 از صفحه‏ ی 223.

 

6-  Have you ever noticed how a coin at the bottom of a swimming pool seems to wobble? This occurs because the water in the pool bends the path of light ------- from the coin.

 1. generated

ریشه: generate

مرجع ریشه: کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد؛ فصل اول، صفحه ‏ی 17  که مربوط به تست شماره ‏ی 7 از صفحه‏ ی 19 می‏باشد، صفحه‏ ی 53  که مربوط به تست شماره‏ ی 1 از صفحه‏ ی 55 می‏باشد؛ همچنین در صفحات 77 و 93  از این کتاب کلمه ‏ای از این ‏ریشه ، degenerate، و در صفحه‏ ی 45 لغت generation از این ریشه که مربوط به تست 1 از صفحه‏ ی  47 می‏باشد، آمده است. فصل دوم، در صفحه‏ ی 299 راز4 از رازنامه‏ ی 19 کلمه‎‏ی دیگری از این ریشه، generations ،آمده است.

 1. recognized

مرجع: کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد؛ فصل دوم، متن کلوزتست صفحه‏ ی 314 ، متن کلوزتست صفحه ‏ی 375 .

ریشه: recognize

مرجع ریشه: کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد؛ فصل اول، صفحه ‏ی 189  که مربوط به تست شماره‏ ی 4 از صفحه‏ ی 119 می‏باشد، صفحه‏ ی 209  که مربوط به تست شماره‏ ی 5 از صفحه‏ ی 211 می‏باشد.

 

 1. reflected

مرجع: هم‏ریشه‏ ی آن، reflection ، در درس27 کتاب لغات ضروری برای تافل، به روش LTP در کلاس زبان عمومی ارشد استاد تقی زاده.

ریشه: reflect

مرجع ریشه: کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد؛ فصل اول، در صفحه‏ ی 37  لغت reflection از این ریشه که مربوط به تست شماره‏ ی 1 از صفحه‏ ی 39 می‏باشد، آمده است. همچنین در صفحه ‏ی 239  از این کتاب، جدول پسوندهای صفت‏ساز، کلمه‏ ی هم‏ریشه‏ ی آن، reflective آمده است.

 1. differentiated

مرجع: کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد؛ فصل اول، صفحه‏ ی 61  که مربوط به تست شماره‏ ی 5 از صفحه‏ ی 63 می‏باشد.

ریشه: different

مرجع ریشه: کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد؛ فصل اول، متن تست 10 از صفحه‏ ی 47؛ متن تست 6 از صفحه‏ ی 63؛ متن تست 8 از صفحه ‏ی 103؛ متن تست 6 از صفحه ‏ی 123؛ متن تست‏های 3 و 8 از صفحه ‏ی 227؛ جدول کاربردی‏ترین ریشه ‏ها در صفحه‏ ی 235؛ همچنین در صفحه‏ ی 125  لغت differential از این ریشه که مربوط به تست شماره‏ ی 10 از صفحه‏ ی 127 می‏باشد، لغت indifferent  از این ریشه در صفحه ‏ی 137  که مربوط به تست شماره‏ی 1 از صفحه‏ ی 139 می‏باشد و در صفحه‏ ی 165  که مربوط به تست شماره‏ ی 10 از صفحه ‏ی 167 می‏باشد و در صفحه‏ ی 197  که مربوط به تست شماره‏ی 6 از صفحه‏ ی 199 می‏باشد؛ همچنین در متن تست 1 صفحه ‏ی 199، لغت differently از این ریشه آمده است. فصل دوم، متن کلوزتست صفحه‏ ی 273، متن کلوزتست صفحه‏ ی 294، متن کلوزتست صفحه‏ ی 300، متن کلوزتست صفحه‏ ی 326، در صفحه‏ ی 330 راز1 از رازنامه‏ ی 30.

 

7-  Publicly available Web services (e.g. Google, InfoSeek, Northernlight and AltaVista) ------ various techniques to speed up and refine their searches.

 1. specify

مرجع: کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد؛ فصل اول، صفحه‏ ی 37  که مربوط به تست شماره‏ ی 8 از صفحه‏ ی 39 می‏باشد، صفحه‏ ی 45  که مربوط به تست شماره‏ ی 2 از صفحه ‏ی 47 می‏باشد، صفحه ‏ی 57  که مربوط به تست شماره‏ ی 1 از صفحه‏ی 59 می‏باشد، صفحه‏ ی 89  که مربوط به تست شماره‏ ی 3 از صفحه‏ ی 91 می‏باشد؛ همچنین در صفحه ‏ی 1  از این کتاب، کلمه‏ ی مشتق شده از آن، specification ؛ در صفحات 29 و 45 لغت دیگرِ specifically ؛ در صفحه‏ ی 33 و در متن تست 10 صفحه‏ ی 183 و در فصل دوم، در متن کلوزتست صفحه‏ ی 339، در متن کلوزتست صفحه‏ ی 398  لغت مشتق شده ‏ی دیگری، specific، آمده است.

 1. capture

مرجع: کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد؛ فصل اول، در متن تست 3 صفحه‏ی 207 و صفحه‏ی 221  که مربوط به تست شماره ‏ی 9 از صفحه ‏ی 223 می‏باشد لغت مشتق شده ‏ی captivated آمده است.

 1. determine

مرجع1: کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد؛ فصل اول، صفحه‏ ی 1  که مربوط به تست شماره‏ ی 5 از صفحه‏ ی 3 می‏باشد، صفحه ‏ی 205  که مربوط به تست شماره‏ ی 9 از صفحه‏ ی 207 می‏باشد، متن تست 9 صفحه‏ ی 211؛ همچنین در متن تست 4 صفحه‏ ی 155 لغت مشتق شده‏ ی determining آمده است.

مرجع2: صفت آن، determined، در درس4 کتاب لغات ضروری برای تافل، به روش LTP در کلاس زبان عمومی ارشد استاد تقی زاده.

 1. employ

مرجع: کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد؛ فصل اول، متن تست 4 صفحه‏ ی 7، همچنین در متن تست 3 صفحه‏ ی 15 لغت مشتق شده‏ ی employing ، در متن تست 2 صفحه‏ ی 19 و در متن تست 4 صفحه‏ ی 115 و در جدول پسوندهای اسم ساز صفحه‏ ی 237 لغت مشتق شده‏ ی employee ، در متن تست 5 صفحه‏ی 59 و در متن تست 1 صفحه‏ی 75 لغت مشتق شده ‏ی Unemployment ، در متن تست 8 صفحه‏ ی 63 و در متن تست 7 صفحه‏ ی 135 و در متن تست 3 صفحه‏ ی 167 لغت مشتق شده‏ ی employment، در متن تست 5 صفحه‏ ی 175 لغت مشتق شده ‏ی employer ، در متن تست 1 صفحه ‏ی 71 و در فصل دوم، راز 1و 4 رازنامه‏ی 6 در صفحه‏ی 263 لغت مشتق شده‏ ی unemployed، در تست 11 از کلوزتست صفحه‏ ی 365 لغت مشتق شده‏ ی employed آمده است.

8- Owing to the protests of the Dominicans and other regulars, the book was prohibited in 1760, but the second part was issued ----- in 1768.

 1. meticulously

مرجع: کتاب 1100لغت، تدریس شده به روش LTP در کلاس زبان عمومی ارشد استاد تقی زاده.

 1. superstitiously

 

مرجع: کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد؛ فصل اول، درمتن تست 9 صفحه‏ی 219، صفت این لغت، superstitious آمده است.

 1. profoundly

مرجع: درس 25 کتاب لغات ضروری برای تافل، تدریس شده به روش LTP در کلاس زبان عمومی ارشد استاد تقی زاده.

مرجع قید: profound

مرجع profound: کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد؛ فصل اول، صفحه‏ی 141  که مربوط به تست شماره‏ی 9 از صفحه‏ ی 143 می‏باشد، صفحه ‏ی 217  که مربوط به تست شماره‏ی 9 از صفحه‏ی 219 می‏باشد.

 1. recklessly

مرجع قید: reckless

مرجع1 reckless: کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد؛ فصل اول، صفحه‏ ی 113  که مربوط به تست شماره‏ ی 4 از صفحه‏ ی 115 می‏باشد، صفحه ‏ی 141  که مربوط به تست شماره‏ ی 9 از صفحه‏ ی 143 می‏باشد، صفحه‏ ی 197  که مربوط به تست شماره ‏ی 1 از صفحه‏ ی 199 می‏باشد.

مرجع2 reckless: کتاب 504 لغت ضروری، درس 18، تدریس شده به روش LTP در کلاس زبان عمومی ارشد استاد تقی زاده.

9- While admissions offices do admit many students with similar profiles, a college is still a ---- and diverse community.

 1. mundane

مرجع: کتاب 1100لغت، تدریس شده به روش LTP در کلاس زبان عمومی ارشد استاد تقی زاده.

 1. controversial

مرجع1: کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد؛ فصل اول، صفحه‏ ی 109  که مربوط به تست شماره‏ ی 8 از صفحه‏ ی 111 می‏باشد، صفحه ‏ی 133  که مربوط به تست شماره‏ ی 4 از صفحه‏ی 135 می‏باشد، صفحه‏ ی 209  که مربوط به تست شماره‏ ی 3 از صفحه‏ ی 211 می‏باشد؛ همچنین اسم controversy در صفحات 45 و 69 و در متن تست 7 صفحه‏ ی 183 آمده است.

مرجع2: درس 26 کتاب لغات ضروری برای تافل، تدریس شده به روش LTP در کلاس زبان عمومی ارشد استاد تقی زاده.

مرجع3: کتاب 1100لغت، تدریس شده به روش LTP در کلاس زبان عمومی ارشد استاد تقی زاده.

 

 1. anonymous

 

 1. heterogeneous

 

مرجع1: کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد؛ فصل اول، جدول کاربردی‏ترین ریشه ‏ها.

مرجع2: کتاب 1100لغت، تدریس شده به روش LTP در کلاس زبان عمومی ارشد استاد تقی زاده.

10- Despite the security, the thief’s ability to break into the museum without being caught remains an ----- to the police.

 1. infection
 • مرجع: کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد؛ فصل دوم، متن کلوزتست صفحه‏ ی 375؛ همچنین در متن تست 8 صفحه‏ ی 159 لغت هم‏ریشه‏ ی آن، infectious آمده است.
 1. enigma

مرجع1: کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد؛ فصل اول، صفحه‏ ی 149  که مربوط به تست شماره‏ی 6 از صفحه‏ ی 151 می‏باشد،  صفحه‏ ی 213  که مربوط به تست شماره‏ ی 2 از صفحه‏ ی 215 می‏باشد، صفحه‏ ی 229  که مربوط به تست شماره‏ ی 5 از صفحه‏ ی 231 می‏باشد.

مرجع2: کتاب 1100لغت، تدریس شده به روش LTP در کلاس زبان عمومی ارشد استاد تقی زاده.

 1. illusion

 

 1. authorization

 

ریشه: author

مرجع ریشه: کتاب راز زبان عمومی کارشناسی ارشد؛ فصل اول، متن تست 5 صفحه‏ی 87، متن تست 9 صفحه‏ی 111، متن تست 6 صفحه‏ی 123، متن تست 4 صفحه‏ی 215. همچنین لغت برگرفته از این ریشه، authority، در صفحه‏ی 17 که مربوط به تست 2 صفحه‏ی 19 می‏باشد، متن تست 6 صفحه‏ی 39، متن تست 5 صفحه‏ی 51، صفحه‏ی 113 که مربوط به تست 2 صفحه‏ی 115 می‏باشد،  صفحه‏ی 177 که مربوط به تست 5 صفحه‏ی 179 می‏باشد؛  و لغت authored از این ریشه در متن تست 10 صفحه‏ی 175 ؛ و لغت authoritative در صفحه‏ی 181 که مربوط به تست 6 صفحه‏ی 183 می‏باشد، آمده است.