موفقیت و NLP

NLP چیست؟

NLP مخفف عبارت برنامه ربزی عصبی کلامی  (Nero Linguistic Programming)  و یک تکنولوژی رفتاری است که شامل یکسری تکنیکها، روشها و اصول راهنما در مورد زندگی واقعی است. NLP   فقط یک قضیه علمی و نا کارآمد نیست.
N مخفف Nero  به معنای عصب یا سیستم عصبی (ذهن) است که تجربه ما بوسيله حواس پنج گانه از طريق آن ایجاد می ميگردد.
L  مخفف Linguistic  به معنای زبانی یا سیستمهای زبانی یا سیستمهای ارتباطی غیر کلامی دیگر است که علائم عصبی از طريق آنها به کد تبدیل شده و سپس سازماندهی گرديده و مفهوم را ارائه می دهند. یعنی از طریق این سیستم، فرآیندهای عصبی ذهن به شکل کد گذاری شده منظم و دارای معنی میشوند و سپس از طریق زبان، سیستمهای ارتباطی و سیستمهای سمبولیک (مثل گرامر، ریاضیات، موسیقی و علامتها) به منصه ظهور می رسند.
P مخفف Programming  به معنای برنامه ریزی است؛ یعنی ايجاد توانایی استفاده کردن از برنامه هایی که در سیستم عصبی خود ميريزيم تا به نتایج مطلوب و خاص برسیم(ارتباط با خود)
NLP  در دست گرفتن کنترل ذهن است. بعبارت دیگر NLP  نحوه استفاده از زبان ذهن است برای نیل به نتایج مطلوب و دلخواه.
NLP  به جستجوی کارکردهای داخلی ذهن انسان می پردازد؛ به اینکه چگونه فکر می کنیم ، چگونه تمایلات و اهداف خود را محقق می سازیم و چگونه به خود انگیزه می دهیم، چگونه ارتباط برقرار می کنیم و به تجربیات خود معنی می بخشیم.
NLP  الگوها و مهارتهای لازم برای ایجاد تغییرات مثبت، انتخابهای جدید، بهتر بودن با دیگران، کنار گذاشتن رفتارها و الگوهای مخرب کهنه و شفاف تر ساختن آنچه را که میخواهیم و نحوه رسیدن به آن را فراهم میسازد.
 NLP  مطالعه نحوه سازماندهی افکار ،احساسات ، زبان و رفتار افراد برای نیل به نتایج مطلوب است. NLP  بدلیل ارائه تکنیکهای پیشنهادی براي ايجاد تغییرات ماندگار و موثر معروف شده است. برای مثال  NLP  داراي تکنیکی  بنام "درمان سریع"مي¬باشد که توسط ریچارد بندلر ارائه شده است. با بکار بردن این تکنیک، NLP  میتواند ترس را در مدت زمان کوتاهی درمان کند(اغلب در 10 الی 15 دقیقه). از این روش مي¬توان برای درمان ترس از آب، زنبور، ارتفاع، سخنرانی در جمع، هواپیما و غیره استفاده نمود. درمان سریع ترس فقط یک نمونه از تکنیکهای متعدد تغییر توسط NLP   است.
  جان گریندر و ریچارد بندلر که بوجود آورندگان NLP  بودند تمایل زیادی داشتند تا ساختار الگوهای رفتاری افراد موفق را پیدا کرده و شبیه سازی کنند و آنها را به دیگران یاد دهند تا مطابق آن عمل کنند. این فرآیند، مدل سازی نامیده می شود که اساس NLP  است.
NLP  در باره  فهم  چگونگي  ساختار سیستم عصبی انسان است كه اطلاعات دریافتی از طریق حواس پنجگانه را به توصیفات ذهنی (زبانی) و سپس رفتار ناخودآگاه (برنامه ریزی) تبدیل می کند.
NLP  جهت درك فرآیندهای فکری ناخود آگاه که منجر به رفتار می شوند؛ مدلی را در اختیار می گذارد. این کار دو مزیت دارد:  اولاً کاری راکه دیگران بخوبی مي¬توانند انجام دهند را ،  مدل سازی می کنید. ثانیاً می توانید الگوهای محدود کننده در خود و دیگران را تشخیص داده و برای جابجایی آنها از الگوی NLP  استفاده کنید.
مدل سازی در مرکز اغلب فعالیتهای NLP  است، بنابراین الگوها و تکنیکهایی که وجود دارند ، از مدل سازی پروژه ها نشأت گرفته¬اند. الگوهای NLP  ترکیبی از فرآیندهای تغییر، مدلهای زبانی ، طرحهای رفتاری بر مبنای توفیقات فردی و کامیابی است. الگوهای NLP  از روی افراد نابغه ای که نتایج شگفت انگیزی در حوزه روانشناسی ، روانپزشکی وروان درمانی بدست آورده اند، مدل سازی شده است. گریندر و بندلر در این زمینه آگاهی بسیار کمی داشتند،  اما بزودی دریافتند که آنها هم می¬توانند مانند  افرادی که در مدت زمان کوتاهي از آنها مدل سازی کرده بودند، به نتایج شگفت انگیزی دست یابند.آنها شروع بکار کردند و افراد دیگر نیز دریافتند که با استفاده از  الگو برداری می توانند به نتایج شگفت انگیزي دست یابند. امروزه از این الگوبرداری  به NLP  تعبیر می شود .  
NLP  به شما اجازه می دهد تا مطابق میلتان رفتارها را حذف یا با آنها سازگار شوید. این توانایی را به شما می دهد تا بهترین حالت فیزیکی ، احساسی و روحی را انتخاب کنید.
بر خلاف حوزه های دیگر روانشناسی فکر که بر روی نحوه بوجود آمدن مشکل تمرکز می کنند، NLP  کار خود را از مطالعه افرادی که در کاری خاص سرآمد هستند، شروع می کند و نحوه انجام آن کار را توسط آن فرد مشخص كرده و سپس آن را در اختیار دیگران قرار مي¬دهد تا آنها نیز بتوانند با انجام دادن همان کارها به نتایج مشابه دست یابند. هدف NLP  ماورای درمانگری و حرکت به سمت "تغییر خلاقانه" است و با این کار به شما این قدرت را می دهد تا در هر حوزه ای از زندگی خود به موفقیت نایل شوید.

با NLP   یاد می گیرید که چگونه از هر تجربه زندگی استفاده کنید و سپس توانایی خود را برای بهبود زندگی افزایش دهید.
NLP  یک تکنولوژی بسیار واقع بینانه بر مبنای توانایی فرد جهت خلق نتایج مطلوب است و با استفاده از آن می توان آينده درخشاني را براي خود رقم زد.


چرا NLP؟

صرفاً بدین دلیل که نتیجه بخش بوده  است. چنانچه می خواهید انتخابهای بیشتری در مورد رفتار و احساساتتان داشته باشید، يا نحوه تعامل با دیگران و ارتباطات خود را بهبود بخشید و يا از طریق فکر بهتر به نتایج مطلوبتری برسید ، NLP  می تواند چهارچوب گام به گامی را برای نیل به همه این اهداف فراهم سازد. البته این NLP  مقطعی نیست بلکه انتقالی مداوم است که همواره در طول مدت زندگی با شما همراه خواهد بود.
افرادی بيشماري که رازهای NLP  را فرا گرفته اند ، در زندگی خود به¬شكل قابل توجهي موفق بوده اند.
NLP  مخفف برنامه ریزی عصبی کلامی است و این همان تکنولوژی است که اپرا وینفری ، آنتونی رابینز ، بیل گیتس و صدها هزار نفر دیگر از آن استفاده کرده اند تا به نتایج ماندگار که  اغلب ما فقط می توانیم رویایی از آنها در سر داشته باشیم، نائل شوند


تاریخچه NLP

NLP  ابتدا در دهه 70 توسط ریچارد بندلر و جان گریندر بوجود آمد. ریچارد یک دانشجوی رشته ریاضی و گشتالت درمانی و جان استاد زبانشناسی دانشگاه کالیفرنیا سانتا کروز بود. در حقیقت دکتر گریندر قبلاً چندین کتاب در زمینه زبانشناسی تحت عنوان تحول دستور زبان چاپ کرده بود.
بندلر دریافت که موهبتی طبیعی در مورد مدلسازی و الگو برداری دارد. او فهمید که می تواند در گشتالت درمانی   (gestalt therapy) که یک شکل از روان درمانی است از حداقل موارد موجود، الگوها را شناسایی کند و آنها را باز سازی نمايد. او چندین کتاب از فریتز پرل در زمینه گشتالت تراپی ویراستاری کرد. بندلر با آشنا شدن با آثار پرل، شروع به مطالعه تكنيهاي او کرد. هنگامی که دريافت می تواند فرایندهای درمانی پرل را مدل سازی نمايد،  بر روی بیشتر مشتریان خود این تکنیکها را آزمایش کرد.
پس از مشاهده نتایج سریع و اثر بخش آن مدلسازی، ریچارد دريافت که می تواند دیگران را نیز مدلسازی نمايد. با تشویق گریندر، بندلر این امکان را يافت تا  "ویرجینیا استیر"را نيزکه مشاور خانواده درمانی بود، مدل سازی کند.
ریچارد بلا فاصله "هفت الگوی" مورد استفاده ویرجینیا را شناسایی کرد. هنگامی که او و جان شروع به استفاده از آن الگوها نمودند، پی بردند که می توانند فعالیتهای ویرجینیا را مدل سازی کنند و به همان نتایجی برسند که او می رسد. ریچارد بعنوان یک برنامه نویس کامپیوتر می دانست که برای برنامه ریزی کردن "ساده ترین ذهن" دردنیا (یک کامپیوتر با سوئیچهای خاموش- روشن) باید الگوهای رفتاری را  به بخشهای کوچکتری تقسیم کرده و به سیستم سیگنالهای واضح و روشن ارائه نمود. جان دانش گسترده خود را در زمینه تحول دستور زبان به این موضوع خام اضافه کرد. از طریق تحول دستور زبان، می توان مفاهیم جملات سطحی و عمیق را که معنی و مفهوم را در مغز انسان تبدیل میکنند ، دریافت نمود. از اینجا آنها شروع به جمع آوری مطلب راجع به مدلشان نمودند که انسان چگونه برنامه ریزی می شود و سپس صحبت می کند.
پس از آن گریگوری بتسون - مردم شناس معروف –  بندلر وگریندر را به میلتون اریکسون - متخصص هیپنوتیزم – معرفی کرد. اریکسون مدل ارتباطی را بوجود آورده بود که امروزه آن را بعنوان "خواب هیپنوتیزم اریکسون"می شناسیم. از سال 1958 جامعه پزشکی آمریکا خواب هیپنوتیزم را بعنوان یک ابزار آرامش بخش در طي عمل جراحی، به¬رسمیت می شناسند. هنگامی که بندلر و گریندر، اریکسون را مدل سازی کردند؛ پی بردند که آنها هم می¬توانند به همان نتایج مشابه دست یابند. امروزه بسیاری از تکنیکهای NLP  حاصل مدل سازی فعالیتهای اریکسون است.
بندلر و گریندر با استفاده از این تجربیات و تحقیقات، اولین مدل خود را ابداع کردند. اولین مدل، مدل ارتباطی بود که فهم تئوریک از نحوه " برنامه ریزی شدن " ما توسط زبان را ارائه می داد(برمبنای حسی – بر مبنای زبانی).  بر همین اساس ما پاسخهای روانی، پاسخها و رفتارهای متداول را ایجاد می کنیم. این مدل روش استفاده از ویژگیهای فردی برای ایجاد تغییر و بهبود روانی را مشخص می سازد.
بدین ترتیب NLP  توسعه یافت. این مدل توسط مطالب مرتبط با رشته های دیگر توسعه یافت مثل: سابرنتیک یا فرمانشناسی(ارتباط درونی سیستمهای پیشرفته شامل سیستمهای زنده و سیستمهای مکانیکی)، فلسفه ، مطالعه بر روی "ضمیر ناخود آگاه" ، و نورولوژی. امروزه NLP  زمینه کاری بسیاری از موسسات سرتاسر دنیاست و کتابهای متعددی در مورد استفاده از NLP  در پزشکی، سلامت، درمان و سلامت روانی، کسب و کار ، آموزش، ورزش، حقوق و غیره تألیف شده است.
 


آیا هر کسی میتواند NLP را بیاموزد؟فروشندگان، مدیران اجرایی تجاری، مالکان کسب و پیشه، وکلا، معلمان، مربیان، مشاوران، پزشکان، متخصصین ماساژ درمانی ، متخصصان هیپنوتیزم، روانشناسان، دانشجویان و ورزشکاران نمونه افرادی هستند که برای یادگیری NLP  اقدام میکنند. بدون در نظر گرفتن شغل،  اغلب افرادی که بدنبال NLP هستند در واقع بدنبال يافتن راههای موثرتر برای افزایش عملکرد و بهبود اثربخشی خود هستند.
نمونه ای از باورهای NLP :
(این فقط لیست کوتاه و خلاصه شده ای از تفکر ماورای NLP است.)
-    رفتار فرد خود فرد نیست. شخص را بپذیر رفتار را تغییر بده.
-    افراد همه منابع مورد نیاز برای رسیدن به موفقیت و نیل به نتایج مطلوب را در اختیار دارند.
-    معنی ارتباط پاسخی است که دریافت میکنید.
-    هر کسی میتواند با استفاده از منابع دردسترس، بهترین عملکرد را داشته باشد.
-    ما در قبال ذهنمان مسؤول هستیم بنابر این در مورد نتایج هم بهمین ترتیب.
-    هیچ شکستی وجود ندارد فقط تجربه است.
-    ما به تفسیر درونی مان از وقایع پاسخ می دهیم نه به خود وقایع.
-    هر فردی منحصر بفرد است و هیچکس مثل فرد دیگری نیست (ارزش خاص بخود دادن).
-    هر فردی برای خود در یک بازه زمانی بهترین حالت را انتخاب می کند.
-    پشت هر رفتاری نیت مثبتی نهفته است.
-    ذهن و بدن بخشهایی از یک سیستم مشابه هستند.
-    تجربه یک ساختار دارد- ساختار را عوض کن تا بتوانی تجربه را عوض کنی


NLP بطور خلاصه

برای این که به موفقیت دست یابید بایستی 4 مطلب را مد نظر قرار دهید:
1-  بدانید چه می خواهید و تصویر روشنی از نتیجه مطلوب در همه حال در ذهن داشته باشید.
2-  هوشیار باشید و حواس خود را جمع کنید.   
3- برای رسیدن به آنچه می خواهید بایستی انعطاف پذیری لازم را جهت تغییر برنامه ها داشته باشید.
4- اگر کاری را که همیشه انجام می دهید انجام دهید، به نتیجه ای که همیشه می رسیدید، خواهيد  رسید.
 
خلاصه کلام :
خود شناسی مقدمه ای بر خدا شناسی است.
      
موفق و پیروز باشید.
برگرفته از کتاب برنامه ریزی عصبی کلامی
ترجمه محمد حسن تقی زاده
 


بازاریابی چریکی

ترجمه اسلاید بازاریابی چریکی

 

بازاریابی چریکی

بازاریابی چیست؟

فرآیند ایجاد و تحویل کالا و خدمات به مشتریان را گویند که شامل همه ی فعالیتهای مرتبط با جذب و حفظ مشتریان وفادار می باشد.

بازاریابی موقعی به اهداف عالیه ی خود میرسد که اصول، وظایف و رفتار تکنولوژی حاضر، هماهنگ و تکمیل کننده باشند.

بازاریابی چریکی چیست؟

اصول اولیه آن با بازاریابی یکسان هستند. شما ممکن کوچکتر باشید یا از لحاظ مالی بنیه ی ضعیف تری داشته باشید. شما نباید اشتباهات زیادی داشته باشید. اما بازاریابی همان اندازه که برای بزرگترها مهم است برای شما نیز مهم است.

چرا بازاریابی مهم است؟

  • هر سازمانی مجموعه ای از فعالیتهای عملکردی دارد.
  • وظایف آنها برای رسیدن به موفقیت ضروری هستند.
  • آنها باید برای ماکزیمم عملکرد مدیریت شوند.
  • بازاریابی از این جهت که هدف اولیه، تعاملات بازار بیرون از شرکت است تفاوت دارد.
  • بازاریابی حوزه های عملکردی دیگر را هماهنگ می سازد.

مدل بازاریابی

خواسته ها و نیازهای مشتری در مرکز قراردارند.

اولین حلقه دور مرکز، آمیخته ی بازار است.

حلقه ی بیرونی، عوامل بیرونی و درونی موثر بر شرکت و بازارهایش می باشد.

تحقیق بازار

-از تحقیق بازار استفاده کنید تا نیازها و خواسته های بازار هدف خود را معین کنید.

-حق ندارید حدس بزنید!

آمیخته ی بازار:

محصول- مکان-قیمت-تبلیغ

عومل بیرونی و درونی:

بیرونی: اقتصاد، ملزومات قانونی و غیره

درونی: فرهنگ، بودجه و غیره

من سود نمیکنم؟

بازاریابی اساسا همان است اما معیار اندازه گیری متفاوت است.

سودآور-توانایی سودآوری بلند مدت برای سود رساندن به مالکان

زیان ده-موفقیت به مفهوم ماموریتی که به افراد سود برساند اندازه گیری می شود.

بازاریابی چریکی

اصول اساسی یکی هستند.

شما به یک برنامه نیاز دارید: یک بخش حیاتی از طرح کسب و کارتان.

از تکنیکهای نامتداول، کم هزینه و خلاقانه ای استفاده کنید که به شرکت اجازه می دهد تا بواسطه ی بازاریابی اش یک قیامتی بپا کند.

4 هدف بازاریابی چریکی:

1-بازار هدف را تعیین کنید.

2-ازطریق تحقیق بازار نیازها ، خواسته ها و ویژگیهای مشتری را تعیین کنید.

3-مزایای رقابتی شرکت را مورد تحلیل قرار دهید و بر طبق آن یک استراتژی بازاریابی ایجاد کنید.

4-آمیخته ی بازاری ایجاد کنید که نیازها و خواسته های مشتری را برطرف سازد.

 

 -کارآفرینان خیلی منعطف هستند.

-میتوانید برنامه تان را به سرعت تغییر دهید.

-خیلی سرمایه زیادی ندارید.

-خیلی به تعداد زیادی نیاز ندارید تا موفق شوید.

وب سایت رسمی استاد تقی زاده

 

رازهای بازاریابی چریکی

نیازها و خواسته ی مشتری را قبل از اینکه رقیب بفهمد درک کنید.سرعت!

محصولات و خدماتی را به آنها ارائه کنید تا نیازها و خواسته هایشان را مرتفع سازد.آمیخته

به مشتریان خود کیفیت، خدمات، سهولت ارائه دهید و برای آنها ارزش قائل شوید بطوریکه بعدا دوباره نیز به سراغ شما بیایند.

 

بازاریابی چریکی می تواند بازاریابی نفر به نفر را انجام دهد.

یک سیستم جمع آوری داده ها از مشتریان خاص و سپس توسعه ی یک طرح بازاریابی خاص طراحی شده برای برآورده ساختن نیازها، سلائق و ترجیحات

چگونه یک بازاریاب نفر به نفر میتواند موفق باشد؟

بهترین مشتریان خودرا شناسایی کنید و اسم آنها را بیاد داشته باشید.

در مورد این مشتریان خود اطلاعات کسب کنید و خصوصیات آنها را به عکس العملهای آنها ربط دهید.

محصولات و خدمات خود را بواسطه ی اطلاعات دادن به مشتریان و نحوه ی استفاده از آنها تقویت کنید.

ببینید شکایت مشتریان از چه چیز است که این فرصتی برای بهبود خدمات و کیفیت است. به شکایات رسیدگی کیند و سپس آنها را برطرف سازید.

در دراز مدت نیز مشتریان خود را مورد پایش قراردهید تا اینکه ببینید کدام یک مطلوبتر و سودآور تر هستند.

مطمئن شوید که کالای شرکت شما و کیفیت خدمات، مشتریان را مبهوت کرده باشد.

بدانید که چرخه خرید مشتری شما چیست و و زمان بازاریابی خود را بر آن منطبق کنید.بازاریابی به موقع

 

بازاریابی چریکی هنگام بازاریابی ارتباطی میتواند بهتر باشد.

که این مطلب شامل توسعه، نگهداری و مدیریت میشود.

ارتباط طولانی مدت با مشتریان بطوریکه آنها بعدا برای خریدهای بعدی نیز بازگردند.

 

اصول بازاریابی چریکی

یک طاقچه را پیدا کنید و آن را پر کنید

فقط نفروشید بلکه تفریح کنید

با مشتریان در یک سطح احساسی ارتباط برقرار کنید

یک استراتژی ساخت برند دائم را طرح ریزی کنید

تکنولوژی را بفهمید و از آن استفاده کنید

تلاش کنید تا منحصر بفرد باشید

برروی مشتریانت فوکوس کنید

مشتریان موجود را حفظ کنید

خودتان را وقف کیفیت کنید

به راحتی و سهولت محصول توجه کنید

بر نوآوری تمرکز کنید

خودت را وقف خدمت رسانی و رضایت مشتری کنید

برسرعت تاکید داشته باشید

 

یک استراتژی بازاریابی برنده

سه منبع حیاتی:

1-مردم-مهمترین عنصر

2-اطلاعات-سوختی که موتور بازاریابی را تغذیه میکند

3-تکنولوژی-یک سلاح بازاریابی قدرتمند