آزمون TOEFL

آزمونهای زبان استاندارد تحصیلات تکمیلی داخل کشور شامل MCHE , MHLE , TOLIMO , MSRT , EPT ، آزمون UTEPT دانشگاه تهران و آزمون جی آر ای GRE

آزمونهای زبان استاندارد تحصیلات تکمیلی داخل کشور

با نام خدا. یکی از مسائلی که دانشجویان تحصیلات تکمیلی همواره با آن روبرو هستند بحث آزمونهای زبان است. این موضوع علی الخصوص در بین دانشجویان مقطع دکتری نمود بیشتری را داراست.در این خصوص خیلی از داوطلبین تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری  بفکر آزمون زبان بین المللی تافل یا ایلتس می افتند که علاوه بر مطالعه ی منابع این دو آزمون مسایل و مشکلات عدیده ای بر سر راه شرکت کردن در این آزمونها!! موجود می باشد. افزون بر هزینه بسیار زیاد اینگونه آزمونها مشکل برگزار شدن یا نشدن اینگونه آزمونها در داخل کشور هم وجود دارد. بهمین منظور برای داوطلبینی کارشناسی ارشد و دکتری که قصد ادامه تحصیل در داخل یا به منظور شرکت در آزمون جامع نیاز به مدرک زبان را دارند توصیه می شود بعلت هزینه بسیار کمتر از دو آزمون فوق الذکر(یک دهم آزمون تافل یا ایلتس!!)و همچنین دسترسی آسان به اینگونه آزمونها در یکی از آزمونهای زبان استاندارد زیر شرکت نمایند.معروفترین آزمونهایی که فعلا در سطح کشور توسط وزارتخانه های علوم و بهداشت برگزار می شود MCHE,MHLE,TOLIMO,MSRT,EPT می باشند که در ذیل به توضیح مختصری از این آزمونها و ساختار شناسی آنها می پردازیم.

 

MHLE

یکی از آزمونهای استاندارد زبان است که در داخل برگزار می شود .آزمون MHLE مخفف (Ministry of Health Language Exam) می باشد. مجری آزمون MHLE  وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي است. هدف اين آزمون سنجش توانايي افراد در زمينه زبان انگليسي مي‌باشد. دانشجویان زیر مجموعه گروه علوم پزشکی و زیست شناسی که متقاضی شرکت در دوره دکتری می باشند ویا در حال تحصیل دکتری هستند بایستی یک نمره قبولی از آزمون MHLE را به وزارت بهداشت ارائه دهند. اين آزمون مخصوص افرادي مي‌باشد كه قصد ادامه  تحصيل در دوره‌هاي دكتري تخصصي داخل و اعزام به خارج از كشور را دارند.آزمون MHLE مانند آزمون MSRT در سطح تافل برگزار می شود  و داوطلب در صورتي كه حداقل نيمي از كل نمره آزمون را كسب نمايد پذيرفته خواهد شد ومشتمل بر 100 سوال  می باشد. پس از قبولي در اين آزمون براي داوطلب گواهي صادر خواهد شد كه تا 2 سال (مانند آزمون تافل) اعتبار خواهد داشت.

در این آزمون مهارت های ذیل را مورد آزمایش قرار می دهد:

Section One: Listening Comprehension

Section Two: Grammar and Structure & Vocabulary

Section Three: Reading Comprehension

شامل :

30 پرسش شنیداری

اين بخش شامل مكالمه هاي آمريكائي بين افراد مي‌باشد كه بعد از هر مكالمه و يك مكث كوتاه داوطلب بايد در مورد آن مكالمه به چند سؤال پاسخ دهد.

40 پرسش گرامر  و لغت

در این بخش داوطلب باید به دو نوع سوال پاسخ دهد  یکسری از سوالات سوالات روتین گرامر هستند که داوطلب باید گزینه صحیح را بر اساس دانش گرامری خود انتخاب کند و سری دوم سوالات آن دسته از سوالاتی هستند که زیر چهار قسمت از جمله خط کشیده و از داوطلب می خواهند تا گزینه اشتباه را بیابد.سری سوم سوالات مربوط به بخش لغت می باشد.

30 پرسش درک مطلب

اين بخش آزمون MHLE  معمولا شامل 4 متن آكادميك و دانشگاهي بوده كه شما بايد به سوالاتي راجع به آن متن پاسخ دهيد.البته سعي شده در اين متون بيشتر از Medical & Health استفاده شود.

 تفاوت عمده آزمون تافل و اين آزمون نحوه ي نمره دهي بوده و اينكه در آزمون MHLE  بيشتر سؤالات در حوزه پزشكي مي باشد.مدت زمان آزمون 85 دقیقه می باشد و دارای 100 نمره می باشد. این آزمون  نمره منفی ندارد.

منابع پیشنهادی برای آزمون MHLE:

1-بسته ی زبان ارشد سنجش و دانش +

2-کتاب لیسنینگ کیت +

3-تستهای موجود در سایت armandanesh.com بویژه مجموعه تستهای گرامر 1000 تست و تستهای درک مطلب

EPT

آزمون زبان انگلیسی دکتری دانشگاه آزاد می باشد. این اسم مخفف English Proficiency Test است. این آزمون مشتمل بر سه  مهارت لغت ، درک مطلب و گرامر است. سوالات این آزمون بر اساس استاندارد تافل طراحی میگردند . تمامي دانشجويان دكتري اين دانشگاه در صورت دارا نبودن مدرك بين المللي زبان انگليسي با نمره تعيين شده توسط دانشگاه ، موظف به شركت در آزمون EPT و كسب حداقل نمره قبولي در آن هستند. در آغاز كار برگزاري EPT، مدرك اين آزمون تنها براي داوطلبان ورود به مقطع دكتري دانشگاه آزاد واحد علوم تحقيقات ضروري بود، اما بعد از گذشت چندي،  ارائه مدرك قبولي EPT براي تمامي داوطلبان دكتري دانشگاه آزاد الزامي شد.

EPT دانشگاه آزاد شامل 100 سوال می باشد که 25 سوال گرامر، 45 سوال لغت و 30 سوال از بخش درک مطلب می باشد.البته گاها این تعداد سوالات دستخوش تغییر اندکی نیز می شوند. این آزمون نمره منفی ندارد و حد نصاب قبولی آن نمره 50 است.

منابعی که برای آزمون EPT دانشگاه آزاد از سوی این دانشگاه معرفی شده عبارتند از :

1. Understanding and Using English Grammar – By: Betty Azar

 

2. Mosaic 1 and 2

 

3. Select Readings- Pre intermediate – Intermediate and Upper intermediate

 

4. 504 Absolutely Essential Words for TOEFL – Fifth Edition 

5- بسته زبان ارشد سنجش و دانش

MCHE , MSRT

در حقیقت بنوعی آزمون معادل تافل یا آیلتس است که توسط وزارت علوم برگزار می شود. مدرک این آزمون فقط در داخل کشور معتبر بوده و بسیار کم هزینه تر از تافل یا آیلتس است.

این آزمون دارای سه بخش است:

1.Listening : شامل 30تست می باشد.

در این قسمت از مکالمات کوتاه (Short Conversation) سوال داده می شود که دو نفر یک مکالمه کوتاه انجام داده و آنگاه سوال پرسیده می شود.باید توجه نمود جهت پاسخگویی به سوالات این بخش بایستی روی صحبتهای نفر دوم بیشتر توجه نمود. زمان 15 دقیقه.

2. Structure and Written Expression: این قسمت از 30 تست تشکیل شده است که 15 مورد آن مربوط به Structure و 15 تست دیگر مربوط به Written Expression می باشد زمان 20 دقیقه.جهت کسب نمره بالای 50 این قسمت نقش کلیدی دارد.

3.Reading Comprehension :  از 40 تست تشکیل شده که معمولا شامل 4 متن جداگانه می باشد  زمان 45 دقیقه.
 

منابع پیشنهادی برای آزمون MCHE , MSRT:

1-بسته ی زبان ارشد سنجش و دانش +

2-کتاب لیسنینگ کیت +

3-تستهای موجود در سایت armandanesh.com بویژه مجموعه تستهای گرامر 1000 تست و تستهای درک مطلب

 

TOLIMO


TOLIMO، مخفف عبارت   The Test of Language by the Iranian Measurement Organization مي باشد. این آزمون یکی از آزمونهای استانداردی است که توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می شود.

تمامی افراد علاقه مند به شرکت در آزمونهای تحصیلات تکمیلی بویژه دانشجویان مقطع دکتری می توانند در این آزمون شرکت نمایند.این آزمون و اساسا تمامی آزمونهای زبان استاندارد برگزار شده در داخل کشور تافل بیس می باشند یعنی بر مبنای سوالات آزمونهای تافل طراحی می گردند. توجه داشته باشید اینگونه آزمونها در خارج از کشور اعتباری ندارند و فقط اعتبار مدارک این آزمونها محدود به داخل کشور می باشد.
ساختار آزمون تولیمو چگونه است؟:
 آزمون زبان انگليسي پيشرفته (TOLIMO) مشتمل بر دو دفترچه  است که يک دفترچه تشريحي(دفترچه شماره 1) و دفترچه ديگر تستي(دفترچه شماره 2) می باشد.
شرکت کنندگان در این آزمون بايستی سوالات تشريحي را در همان دفترچه تشریحی و سوالات تستي را همان دفرچه تستی پاسخ بدهند.

در آزمون تولیمو چند سوال مطرح می شود؟:

- دفترچه شماره 1:مشتمل بر يک سوال تشرحي نوشتاري (Writing) که داوطلب 30 دقيقه فرصت دارد پاسخ را در همان دفترچه سوال بنويسد.

-
دفترچه شماره 2: حاوي 140 سوال تستي شامل گرامر (Structure and written expression)، درک مطلب (Reading comprehension) و درک مطلب شنیداری (Listening comprehension) مي باشد که داوطلبان بايد طبق زمانبندي زير به اين سوالات پاسخ بدهند:
-
گرامر (40 سوال و مدت پاسخگويي 30 دقيقه)
-
درك مطلب (50 سوال و مدت پاسخگويي 55 دقيقه)
-
لیسنینگ (50 سوال و مدت پاسخگويي 35 دقيقه)

نمره این آزمون چگونه محاسبه می شود؟
نمره هر قسمت آزمون در مقیاس معمول محاسبه و ده برابر میانگین این نمرات به عنوان نمره كل منظور می‌شود. دامنه نمره كل از ۳۱۰ تا ۶۷۷است.
نمره بالاتر از ۶۰۰ عالی، بین ۵۲۰ تا ۵۹۹ خوب، بین ۴۸۰ تا ۵۱۹ متوسط و كمتر از۴۷۹ضعیف تلقی می شود.
لازم به ذكر است كه بخش نوشتاری نمره جداگانه دارد و نمره آن بین ۱ الی ۶ می باشد كه در كنار نمره كل در كارنامه درج می شود

برای ثبت نام تمامی آزمونهای فوق الذکر می توانید به آدرسهای سایت وزارت علوم ، سایت وزارت بهداشت، سایت سازمان سنجش و سایت دانشگاه آزاد مراجعه نمایید.

منابع پیشنهادی برای آزمون MCHE , MSRT:

1-بسته ی زبان ارشد سنجش و دانش +

2-کتاب لیسنینگ کیت +

3-تستهای موجود در سایت armandanesh.com بویژه مجموعه تستهای گرامر 1000 تست و تستهای درک مطلب


آزمون جی آر ای GRE

 آزمون جی آر ای چیست؟ چگونه برگزار می شود؟ آزمون جی آر ای د ر ایران برگزار می شود؟ نحوه برگزاری آزمون جی آر ای چگونه است؟سوالات جی آری ای چگونه طرح می شوند؟برای جی آر ای چه کتابی بخوانیم؟ انواع آزمون جی آر ای چه هستند؟هدف از برگزاری آزمون جی آر ای چیست؟پاسخ از سوی استاد تقی زاده:

آزمون GRE مخفف عبارت Graduate Records Examination می باشد. هدف  از برگزاری آزمون جی آر ای سنجش توانایی ها و معلومات فارغ التحصیلان می باشد. جی آر ای  معمولا برای ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر از کارشناسی مورد نیاز می باشد. دانشگاه های آمریکایی و کانادایی معمولا داشتن نمره بالا در این آزمون را یکی از شرایط ادامه تحصیل قرار می دهند زیرا آنها معتقدند که دانشجویان علاوه بر یاد گرفتن مطالب علمی و تخصصی بایستی در زمینه سیاسی، قدرت استنتاج و درک متون عمومی دشوار را کسب کرده باشند.

این آزمون در دو سطح General (عمومی) و Subject(تخصصی) برگزار می‌شود که دارای 3 قسمت درک زبانی (verbal)، کمی (quantative)و قسمت تحلیلی (analytic) است. در قسمت زبانی معمولاً متضاد و مترادف کلمات دشوار پرسیده می‌شود و در واقع فقط به میزان دایرة لغات دانشجو توجه می‌شود. لغات پرسیده شده واقعا دشوار و برای اکثر دانشجویان ناآشنا می‌باشد. در قسمت کمی سوالات ریاضی نسبتا ساده‌ای پرسیده می‌شود تا توانایی‌های ابتدایی داوطلب مورد سنجش قرار گیرد. قسمت تحلیلی هم در مورد تحلیل یک موضوع بحث برانگیز می‌باشد و به صورت نوشتاری است. یعنی از داوطلب خواسته می‌شود تا در مورد موضوع مشخصی متنی بنویسد و تحلیل‌های شخصی خود را بیان کند.www.armandanesh.com

در حقیقت دو نوع آزمون جی آر ای برگزار میشود:  جنرال و سابجکت. در آزمون جی آر ای جنرال  معلومات زبان انگلیسی سنجشیده میشود  و تقریبا همه افرادی که برای دانشگاه های آمریکایی و یه سری دانشگاه های کانادایی اپلای میکنند باید مدرک آن را داشته باشند. ولی سابجکت کاملا تخصصی است. رشته های دانشگاهی و مثل یه امتحان کارشناسی ارشد ولی اندکی  راحت تراست در حقیقت به نوعی سوالات زبان تخصصی است. یعنی درست است که سوال ها به زبان انگلیسی هستند ولی خیلی ساده اند و به راحتی میتوانید منظور سوال رو بفهمید. همه رشته ها سابجکت ندارند و بیشتر متعلق به رشته های علوم پایه واز این قبیل است!

جی آر ای جنرال دارای سه بخش است:  شروع آزمون با رایتینگ می باشد که به آن  آنالیتیکال رایتینگ گفته می شود. در این بخش  دو نوع رایتینگ موجود است. ،اولی در مورد نوشتن اسی یا انشا است  یعنی یه موضوع که البته از موضوعات تافل سخت تراست  و دیگری  آرگیومنت است! آرگیومنت یعنی مثلا یک پاراگراف به شما می دهند و از شما می خواهند راجع به صحت و سقم آن پاراگراف بحث کنید و بنویسید.مثلا از آن ایراد منطقی بگیرید و نقاط قوت و ضعفش را بیان نمایید.

برای آگاهی بیشتر راجع به این موضوعات می توانید در سایت ای تی اس ملاحظه نمایید که معمولا موضوعات از همان لیستی که در سایت آمده به شما داده خواهد شد.

پس از اتمام وقت آزمون رایتینگ دفترچه ی شماره 2 بشما داده خواهد شد. یعنی دفترچه وربال و کوانتیتیو.www.armandanesh.com  بخش وربال آزمن جی آر ای چگونه است؟ شاید بتوان بجرات گفت این بخش سختترین بخش آزمون جی آر ای است.  وربال شامل سه مدل سوال است! مدل اول: رابطه منطقی بین کلمات پیدا کردن است. مثال:  ارتباط  دو تاکلمه (مثلا ماوس و کامپیوتر) مثل کدام یک از پنج گزینه است .مدل دوم: پیدا کردن کلمه متضاد است که در سوال امده! مدل سوم: ریدینگ است که خیلی خیلی سخت تر از تافل می باشد.

 

و اما قسمت بعدی کوانتیتیو است که می توان گفت راحت ترین قسمت امتحان  قسمت ریاضی یا همون کوانتیتیتو استدر حد ریاضی دوم سوم دبیرستان و خیلی ساده است. فقط ی; بار کتاب بارونز را  مربوط به این قسمت بخوانید تا صورت کلی سوالها و معنی لغات (مثلا معادل انگلیسی محیط و مساحت و ....!!!)را متوجه شوید

و اما برای منبع پیشنهاد می شود جی آر ای کاپلان و بارنز مطالعه شود.


آزمون UTEPT دانشگاه تهران

این آزمون ، آزمون زبان عمومی است که دانشگاه تهران مجری برگزاری آن برای دانشجویان دکتری تخصصی می باشد.این آزمون مشتمل بر سه مهارت لغت ، گرامر و درک مطلب می باشد.مدت اعتبار این آزمون مانند اکثر آزمونهای معتبر دیگر 2 سال می باشد. این آزمون مشتمل بر 30 سوال لغت 30 سوال گرامر و 40 سوال درک مطلب است.نمره قبولی در آزمون زبان عمومی دانشگاه تهران مورد تایید اکثر دانشگاه های تهران و شهرستان ها می باشد.نمره ی قبولی این آزمون بین 50 تا 60 متغیر است برای مثال  برای رشته های زبان و ادبیات فارسی، زبان و ادبیات عرب، فقه و مبانی حقوق اسلامی، علوم قرآن و حدیث، مدرسی معارف اسلامی و فقه شافعی 50 از 100 و برای بقیه ی رشته ها نمره 60 از 100 قابل قبول می باشد.